Wigilia świąt Bożego Narodzenia – jeden z najbardziej niepowtarzalnych dni w roku, bogaty jest w tradycje i rodzinne zwyczaje, zwłaszcza te kulinarne. Wigilijny jadłospis przez lata ulegał zmianom, zależnie od regionu i obowiązujących nawyków żywieniowych. Choć pewna szczególna grupa składników pozostaje stała, niektóre potrawy powoli odchodzą w zapomnienie.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Z łaciny „vigilia”, czyli „czuwanie”, dawniej wiązała się z kolacją spożywaną w przeddzień dnia świątecznego. Spośród funkcjonującej niegdyś szerokiej gamy wieczerzy wigilijnych, współcześnie kultywowana jest już tylko Wigilia Bożego Narodzenia. Tego dnia przygotowujemy specjalne potrawy zarezerwowane na ten szczególny wieczór.
Gościem naszego podcastu jest prof. Jarosław Dumanowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który opowiada o tym, co przed laty znaleźlibyśmy na wigilijnych stołach Polaków. Wśród ryb z pewnością byłby to szczupak, dorsz, bieługa czy popularny do dziś karp, na którego szesnatowieczny przepis usłyszą Państwo w audycji. Przy okazji zastanowimy się też nad znaczeniem chętnie używanego w kuchni określenia „staropolski”.
Dawne receptury kulinarne znajdą Państwo na blogu prof. Jarosława Dumanowskiego „Kuchnia staropolska”.
Zachęcamy też do posłuchania o tym, jak zmieniły się bożonarodzeniowe zwyczaje.
Zupa migdałowa czy jarmuż z kasztanami? O dawnych potrawach wigilijnych – transkrypcja podcastu