Czy czuły narrator istnieje? Debata wokół nowej książki Olgi Tokarczuk

„Czuły narrator” – to nie tylko tytuł mowy noblowskiej Olgi Tokarczuk. Tak także nazywa się zbiór esejów pisarki. To pierwsza książka wydana po otrzymaniu przez nią literackiej nagrody Nobla w 2019 r. Razem ze znawczynią twórczości autorki dr Katarzyną Kantner i zastępcą dyrektora Instytutu Książki prof. Krzysztofem Koehlerem analizujemy myśli zawarte w publikacji.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Nasi goście nie zawsze się zgadzają. Oboje cenią twórczość Olgi Tokarczuk, ale różnie ją nazywają. Dr Katarzyna Kantner mówi o odpowiedzialnym podejściu noblistki do procesu twórczego. Prof. Krzysztof Koehler zdobywa się na nazwanie jej konserwatystką, co mogłoby zaskoczyć samą pisarkę. Wszyscy zastanawiamy się czy romantyczne i magiczne postrzeganie literatury przez Olgę Tokarczuk jest utopijne. Mierzymy się również z przekonaniem autorki, która twierdzi, że jesteśmy jednym z ostatnich pokoleń czytelników.

To nie wszystko. W podcaście rozmawiamy o Innych i podróżowaniu, o stosunku ludzi do zwierząt, o czwartoosobowej narracji oraz o wspólnej odpowiedzialności autorów i tłumaczy za tekst. Zapraszamy do słuchania!

Czy czuły narrator istnieje? Debata wokół nowej książki Olgi Tokarczuk – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Katarzyna Oklińska

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera