Spotkali się na warsztatach jazzowych w Pułtusku, po latach obaj zamieszkali we Wrocławiu, gdzie niebawem ukształtował się skład, z którym do dzisiaj wydają muzykę pod szyldem Astigmatic Records. Jak mówią, „Zima Stulecia cały czas istniała w głębi większego ansamblu i w końcu udało jej się wyjść na powierzchnię”.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
W podcaście rozmawiamy z Markiem Pędziwiatrem i Marcinem Rakiem, znanymi na scenie muzyki improwizowanej jako Latarnik i Cancer G. Muzycy grają wspólnie w formacjach EABS i Błoto, a niedawno zaprezentowali również pierwszy album w duecie. „Minus 30°C” Zimy Stulecia to płyta z improwizowaną muzyką elektroniczną, stworzoną przy użyciu syntezatorów, perkusji i sampli. „To jest format, w którym czujemy się najlepiej – komponowanie przez improwizację”, przyznają w audycji.
Pytani o czasy dorastania i otaczającą ich wówczas estetykę odpowiadają: „Mimo że wiele kilometrów nas dzieliło, to w wielu aspektach przeżyliśmy podobne rzeczy (…) i rozumiemy klimat lat 90.”. Dźwiękowo-wizualna sfera tej dekady może być jednym z punktów odniesienia na płycie. Jak powstawał ten album? Zapraszamy do słuchania!
W audycji wykorzystaliśmy fragmenty utworów „Zamieć”, „Ostatnia taka zima” oraz „Lawina” z płyty „Minus 30°C” (Astigmatic Records, 2023).
O dysonansach i łączeniu rożnych od siebie przestrzeni dźwiękowych rozmawialiśmy z zespołem Błoto przy okazji Dziedzińca Kultury 2022.
fot. Z. Gąsiorowska
Dzikość pierwszego dnia. Nadeszła Zima Stulecia – transkrypcja podcastu