Światy prawdziwsze Jerzego Dudy-Gracza

Przeglądowa wystawa twórczości artysty w Nowohuckim Centrum Kultury pozwala odkryć jego warsztat i spojrzenie na świat z nowej perspektywy. 104 prace wybrała jego córka – Agata, która podkreślała, że chciała uwypuklić nie wątki, z których jest najlepiej znany, a te, które były dla niego najważniejsze.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Jerzy Duda-Gracz (1941-2004) był malarzem, rysownikiem i grafikiem, który zasłynął z wnikliwych obserwacji przenoszonych na płótno, a także ironicznego języka jakim się posługiwał. W Galerii Autorskiej Jerzego Dudy-Gracza, która w nowej odsłonie jest otwarta dla zwiedzających od stycznia w Nowohuckim Centrum Kultury, można podziwiać reprezentatywny wybór jego twórczości: od jednej z pierwszych grafik po ostatni autoportret.

Agata Duda-Gracz wybrała obrazy rzadko prezentowane, pochodzące z rodzinnej kolekcji. Podzieliła je na konkretne części. Oglądamy autoportrety artysty, a także portrety: osób bliskich – żony i córki, a także postaci wyimaginowanych i alegorycznych. Jednym z najważniejszych wątków dla Dudy-Gracza był motyw śmierci i przemijania, reprezentowany m.in. przez obrazy nawiązujące kształtem do sarmackich portretów trumiennych.

Na wystawie pojawiają się także portrety zwierząt i pejzaże, a także dzieła, z których Duda-Gracz był najszerzej znany: to obrazy Polski prowincjonalno-gminnej, która była mu najbliższa, którą doceniał i którą w sposób ironiczny komentował. Czujne, choć nieoceniające spojrzenie widać także w cyklu obrazów „Polska wojna”.

W Galerii Autorskiej zobaczymy także przygotowywane z takim samym pietyzmem portrety zwierząt oraz pejzaże, m.in. do muzyki Wojciecha Kilara, z którym się przyjaźnił. Jedna z jego kompozycji została stworzona właśnie na podstawie pracy Dudy-Gracza.

O kolekcji dzieł w Galerii Autorskiej Jerzego Dudy-Gracza w Nowohuckim Centrum Kultury oraz twórczości ojca, opowiedziała w Audycjach Kulturalnych Agata Duda-Gracz, kuratorka wystawy oraz reżyser, scenograf i dramaturg.

Zdjęcia: Nowohuckie Centrum Kultury / fot. A. Rakowski

Światy prawdziwsze Jerzego Dudy-Gracza – transkrypcja podcastu

 

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera