Aktorka filmowa i teatralna, pieśniarka, autorka książek, działaczka charytatywna i społeczna, twórczyni kliniki „Budzik”. W 1978 roku ukończyła PWST w Warszawie. Jeszcze jako studentka zadebiutowała na scenie warszawskiego Teatru Współczesnego. Laureatka wielu nagród, m.in. nagrody na FPFF w Gdyni za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą za film „Nadzór”, odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a także Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
W cyklu „Mistrzowie mówią” spotkaliśmy się z Ewą Błaszczyk. Tematem rozmowy była oczywiście droga artystyczna wybitnej aktorki.
Nie jest to jednak rozmowa wyłącznie o jej rolach, a przede wszystkim o spotkanych ludziach, mistrzach, przyjaciołach i życiowych wyborach artystki. To także opowieść o przezwyciężaniu słabości, przełamywaniu nieśmiałości i poznawaniu siebie.
Ewa Błaszczyk ze wzruszeniem wspomina współpracę ze Stanisławem Bareją, dzieli się refleksją na temat Krzysztofa Kieślowskiego i cenie, jaką reżyser zapłacił za swoje podejście do tworzenia kina.
„Ja jestem stąd, ja tu rozumiem co ludzie do mnie mówią, ja rozumiem co jest między wersami.” – mówi artystka wspominając wyjazd z Polski po wybuchu stanu wojennego i decyzję o powrocie do kraju z przymusowej emigracji.
Ewa Błaszczyk to aktorka doskonałych monodramów, także pieśniarka, która poprzez sztukę przepracowuje traumy życiowe.
W audycji nie zabrakło kilku słów o klinice Budzik, która zgodnie ze słowami aktorki stała się jej życiową rolą. Zapraszamy do wysłuchania audycji.
Mistrzowie mówią: Ewa Błaszczyk – transkrypcja podcastu