Baltic Opera Festival – rozmowa z Tomaszem Koniecznym

Cztery dni, dwa premierowe spektakle, dwie orkiestry, dwa chóry, kilkudziesięciu znakomitych artystów: solistów i realizatorów. Wzorem lat przedwojennych do Opery Leśnej powrócą spektakle operowe, a festiwal zjednoczy twórców i instytucje z całej Polski. Jednym z organizatorów wydarzenia jest Narodowe Centrum Kultury.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Odbywający się w dniach 14-17.07.2023 r. Baltic Opera Festival to wydarzenie, które zakłada wykorzystanie wyjątkowej przestrzeni sopockiej Opery Leśnej i naturalnych walorów tej sceny dla sztuki operowej. To także okazja by przypomnieć tradycję otwartych spektakli operowych. Choć punktem centralnym wydarzenia jest Sopot, to w organizację wydarzenia włączyła się Opera Bałtycka w Gdańsku, a także Opera Krakowska.

Na repertuar Baltic Opera Festival składają się premierowe realizacje doskonale znanych tytułów. Na scenie Opery Leśnej wystawiony zostanie Latający Holender, trzyaktowa opera romantyczna Ryszarda Wagnera. Przedstawienie zostanie zrealizowane przez Operę Bałtycką w Gdańsku z udziałem jej orkiestry i chóru oraz zaproszonych do współpracy artystów światowego formatu, takich jak Andrzej Dobber, Małgorzata Walewska, Boris Kudlička, czy maestro Marek Janowski.

Natomiast na scenie Opery Bałtyckiej w Gdańsku zagości specjalnie przygotowana na tę okazję przez Operę Krakowską, mało znana operetka Karola Szymanowskiego Loteria na mężów, czyli Narzeczony nr 69. Jedną z idei Festiwalu jest umożliwienie widowni odkrycia najzdolniejszych młodych adeptów sztuki wokalnej.

Baltic Opera Festival to także liczne wydarzenia towarzyszące, m.in. przegląd filmów, spotkania z gwiazdami, zajęcia masterclass, służące edukacji muzycznej, promowaniu polskiej kultury i rozwijaniu współpracy międzynarodowej oraz warsztaty dla dzieci. Organizatorami wydarzenia są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Opera Bałtycka w Gdańsku i Narodowe Centrum Kultury, przy wsparciu Dal Segno Institute. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli prezydenci Polski i Niemiec.

Pomysłodawcą i współtwórcą letniego festiwalu jest wybitny polski bas-baryton Tomasz Konieczny. To artysta, którego oklaskiwała publiczność Metropolitan Opera, La Scali, oper w Paryżu, Berlinie i Wiedniu. W Audycjach Kulturalnych opowiedział o zbliżającym się wielkimi krokami Baltic Opera Festival.

Zdjęcia: Baltic Opera Festival / fot. Andrii Kotelnikov

Baltic Opera Festival – transkrypcja podcastu

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera