„Dziś byłby fanem mediów społecznościowych”. Aplikacja „Listy Chopina”

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina proponuje nietypowy sposób poznawania postaci i dorobku słynnego kompozytora. Dzięki zaangażowaniu wybitnych polskich aktorów, kilkaset listów Chopina zostało nagranych i zebranych w aplikacji mobilnej, którą można pobrać bezpłatnie. Pozwalają odkryć sporo nieznanych szerzej faktów z życia artysty.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Aplikacja zawiera kompletną korespondencję kompozytora, zarówno listy, które pisał sam, jak i te, których był adresatem. Wymieniał listy m.in. z rodziną, tu warto wspomnieć ojca, Mikołaja Chopina, z George Sand, Stefanem Witwickim, ks. Antonim Radziwiłłem, a nawet z Adamem Mickiewiczem. Głosów użyczyli im wspaniali aktorzy: Zbigniew Zamachowski, Danuta Stenka, Karolina Gruszka, Jan Englert czy Grażyna Barszczewska.

Narodowe Centrum Kultury jest jednym z producentów filmu „Chopin. Nie boję się ciemności”, o którym możecie posłuchać tutaj.

Ale aplikacja pozwala nie tylko na wysłuchanie listów w mistrzowskich interpretacjach. To także możliwość bliższego poznania m.in. miejsc z którymi Chopin był związany. Korespondencja jest podzielona na tematyczne playlisty, jednak twórcy zadbali, by każdy użytkownik mógł je tworzyć samodzielnie, wybierając fragmenty najbardziej dla siebie interesujące.

Materiał dźwiękowy jest sukcesywnie powiększany. Wysłuchanie nagrań pozwala zanurzyć się w atmosferę czasów, w których żył i tworzył Chopin. Choć życiorys artysty nie należy do pilnie strzeżonych tajemnic, to z pewnością wiele opisów zawartych w listach może okazać się zaskoczeniem: kompozytor był wielkim miłośnikiem oper i starał się nie ominąć żadnej premiery, ponadto był też… czujnym uczestnikiem i obserwatorem towarzyskiego życia ówczesnych elit, z czego szczegółowo zdawał relację w swoich listach.

Fryderyk Chopin jest postacią często wykorzystywaną w popkulturze. W Audycjach Kulturalnych opowiedziała o tym Aleksandra Gruda.

W Audycjach Kulturalnych o aplikacji opowiedzieli twórcy: Marcin Wąsowski oraz Piotr Wojciechowski z Działu ds. Nauki i Wydawnictw Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Grafiki: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

„Dziś byłby fanem mediów społecznościowych”. Aplikacja „Listy Chopina” – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera