Od 3 marca w kinach zobaczymy najnowszy film Michała Kwiecińskiego. „Filip” to wojenna historia polskiego Żyda, który ukrywając się pod francuską tożsamością, pracuje jako kelner w jednej z frankfurckich restauracji. W roli głównej wystąpił Eryk Kulm jr.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Produkcja otrzymała Srebrne Lwy podczas 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Inspiracją do opowiedzianej w „Filipie” historii była powieść Leopolda Tyrmanda o tym samym tytule. Poza motywem wojennych przygód Żyda ukrywającego się w nazistowskich Niemczech, filmowy bohater traci całą swoją rodzinę. Główną osią filmu jest studium psychologiczne człowieka przechodzącego traumę w samotności.
„Zależało mi na stworzeniu filmu psychologicznego, który w jakimś sensie rozlicza nie poruszany temat zwykłych osób, które biorą udział w wojnie, czy żyją w czasie wojny i od których nie wymaga się bohaterstwa” – mówi w podcaście reżyser, producent i współscenarzysta „Filipa”, Michał Kwieciński. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy przybliżającej kulisy produkcji filmu.
Producentami obrazu są Akson Studio i Telewizja Polska.
Zdjęcia: fotosy z filmu „Filip”, fot. Jarosław Sosiński.
„Człowiek chce żyć mimo wszystko”. Michał Kwieciński o „Filipie” – transkrypcja podcastu