Kreatorka, dama, tyranka – Helena Rubinstein

Z okazji 150-lecia urodzin Heleny Rubinstein i jubileuszu 120-lecia istnienia legendarnej marki kosmetycznej, w Żydowskim Muzeum Galicja można oglądać wystawę „Helena Rubinstein. Pierwsza dama piękna”. Ekspozycja składająca się m.in. z licznych pamiątek i wcześniej niepublikowanych zdjęć pokazuje „Chaję” z wielu perspektyw: jako córkę ubogich Żydów z Podgórza, kobietę sukcesu, surową szefową oraz wymagającą siostrę i matkę.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Aż trudno uwierzyć, że jest to pierwsza w Polsce wystawa przybliżająca Rubinstein, którą nazywano niegdyś „najbogatszą kobietą swoich czasów”. Przygotowanie wystawy nie było proste, bo jej bohaterka zwykła kreować swój życiorys – jedna z ośmiu córek żydowskiego kupca z Podgórza lubiła przedstawiać się jako dziedziczka wypełnionego antykami domu na krakowskim Głównym Rynku.

Prawdziwe natomiast są zabiegi jej matki, która wpajała córkom konieczność dbania o urodę, codziennie przed snem nakładając im na twarze pielęgnacyjny krem. To właśnie kremem Helena miała podbić światowe rynki kosmetyczne: początkowo w Australii, później w Europie (Londyn, Wiedeń czy Paryż), w końcu w Stanach Zjednoczonych, które stały się siedzibą jej imperium. Jednak tak naprawdę receptura „matczynego mazidła”, sprzedawanego pod nazwą „Valaze” została najprawdopodobniej stworzona już poza ojczyzną.

Helena Rubinstein poświęciła swojej karierze życie, spędzając w pracy po kilkanaście godzin, osobiście pojawiając się w laboratoriach odpowiedzialnych za składy firmowanych przez nią kremów i kolorowych kosmetyków: szminek, pudrów, różów czy tuszów do rzęs. Była osobą oschłą i wymagającą, która jednak do pracy w firmie „Rubinstein” zaangażowała wielu członków rodziny. Dla wielu z nich wyjazd z Europy był jedyną szansą na uniknięcie Zagłady.

Rubinstein była niezwykle przywiązana do pielęgnacji własnego wizerunku. Jak zwykła powtarzać, był on najlepszą wizytówką firmy. Ubierała się u najlepszych projektantów mody, a suknię stworzoną dla niej przez Christiana Diora, można zobaczyć na wystawie. Kolekcjonowała sztukę, portretowali ją m.in. Salvador Dali czy Pablo Picasso. W 1959 r. otwarto galerię jej imienia w Tel Aviv Museum.

O wystawie „Helena Rubinstein. Pierwsza dama piękna” opowiedzieli w Audycjach Kulturalnych kuratorzy ekspozycji: Kinga Banasik i Tomasz Strug.

Wystawę można oglądać do 16 kwietnia 2023 r. w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Żydowskiego Muzeum Galicja.

Kreatorka, dama, tyranka – Helena Rubinstein – transkrypcja podcastu

 

 

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera