„Człowiek chce żyć mimo wszystko”. Michał Kwieciński o „Filipie”

Od 3 marca w kinach zobaczymy najnowszy film Michała Kwiecińskiego. „Filip” to wojenna historia polskiego Żyda, który ukrywając się pod francuską tożsamością, pracuje jako kelner w jednej z frankfurckich restauracji. W roli głównej wystąpił Eryk Kulm jr.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Produkcja otrzymała Srebrne Lwy podczas 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Inspiracją do opowiedzianej w „Filipie” historii była powieść Leopolda Tyrmanda o tym samym tytule. Poza motywem wojennych przygód Żyda ukrywającego się w nazistowskich Niemczech, filmowy bohater traci całą swoją rodzinę. Główną osią filmu jest studium psychologiczne człowieka przechodzącego traumę w samotności.

„Zależało mi na stworzeniu filmu psychologicznego, który w jakimś sensie rozlicza nie poruszany temat zwykłych osób, które biorą udział w wojnie, czy żyją w czasie wojny i od których nie wymaga się bohaterstwa” – mówi w podcaście reżyser, producent i współscenarzysta „Filipa”, Michał Kwieciński. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy przybliżającej kulisy produkcji filmu.

Producentami obrazu są Akson Studio i Telewizja Polska.

Zdjęcia: fotosy z filmu „Filip”, fot. Jarosław Sosiński.

„Człowiek chce żyć mimo wszystko”. Michał Kwieciński o „Filipie” – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera