Marek Hłasko – 90. rocznica urodzin legendy XX-wiecznej literatury

Buntownik, artysta, chuligan, pisarz, robotnik, emigrant, kaskader polskiej literatury, symbol buntu, głos pokolenia, polski James Dean – wszystkie te określenia wpisują się w legendę Hłaski. Pisarz zmarł mając zaledwie 35 lat, a jego twórczość prowokuje do refleksji kolejne pokolenia czytelników.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

2024 to rok Marka Hłaski. W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy o twórczości pisarza i jego nieprzemijającej legendzie.

Prof. Jan Galant z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, opowiada, jakie były główne zainteresowania Hłaski, kim byli jego bohaterowie i jakie powody sprawiły, że stał się symbolem buntu lat 50.
Rozmawiamy o Hłasce – pisarzu utraconych złudzeń, o pisarskich rozczarowaniach, które towarzyszyły mu przez całe życie i miały wpływ na jego twórczość.

„Świat dzieli się na dwie połowy, z tym jednak, że w jednej z nich jest nie do życia, w drugiej nie do wytrzymania”- cytuje pisarza prof. Galant, opowiadając o jego emigracyjnej twórczości. Hłasko wprawdzie nie zadomowił się na emigracji, ale nie przestał tworzyć.

Z tego czasu pochodzi jeden z najważniejszych utworów pisarza, pt. „Piękni dwudziestoletni” (1966). Jest to opowieść autobiograficzna, w której pisarz próbuje przepracować swoją młodość, a także oddaje hołd artystom, którzy debiutowali i tworzyli wbrew opresyjnemu systemowi Polski stalinowskiej. Wśród nich znaleźli się Janusz Wróblewski, Krzysztof Komeda, Zbigniew Cybulski, Jerzy Skolimowski czy Agnieszka Osiecka. To im Hłasko oddaje literacki hołd.

„Dla dzisiejszego czytelnika jest to książka dwuznaczna – i uwodząca, i niebezpieczna” mówi nam prof. Galant.

W audycji rozmawiamy również o momencie debiutu Hłaski, kilku najważniejszych opowiadaniach i książkach pisarza, o jego błyskawicznej, ogromnej karierze zbudowanej w niecałe cztery lata i dramacie przymusowej emigracji.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Marek Hłasko – 90. rocznica urodzin legendy XX-wiecznej literatury – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera