Przez 44 lata pełnił funkcję dyrektora teatru na warszawskim Powiślu, co jest rekordem na skalę europejską. Choć Janusz Warmiński tworzył wybitne spektakle i odkrywał nieprzeciętne talenty, to za jego największy sukces można uznać wykreowanie wspaniałego zespołu pracowników, nie tylko artystycznych, dla którego absolutnym priorytetem byli widzowie.
Losy Janusza Warmińskiego naznaczyła wojna – jako rodowity warszawiak walczył nie tylko w Armii Krajowej ale także w powstaniu warszawskim. Jeszcze przed jej zakończeniem brał udział w tajnych kompletach gdzie uczył się aktorstwa. Egzamin zdał w 1945 r. jednak szybko okazało się, że nie było to jego przeznaczenie.
Był wolnym słuchaczem w Szkole Filmowej w Łodzi i tam też rozpoczęła się jego przygoda z reżyserią w Teatrze Nowym. Razem z Kazimierzem Deymkiem dołączyli do PZPR i tworzyli spektakle socrealistyczne, mające na celu wychować socjalistyczną widownię. Legitymację partyjną rzucił po wprowadzeniu stanu wojennego.
W 1952 objął posadę dyrektora Teatru Ateneum w Warszawie – oprócz krótkiej dwuletniej przerwy, zajmował to stanowisko przez 44 lata! Oprócz spektakli które sam reżyserował, przedstawienia w Ateneum wystawiali m.in. Konrad Swinarski, Zygmunt Hubner czy Jerzy Grzegorzewski. Widownia przychodziła oglądać na scenie Mariana Kociniaka, Romana Wilhelmiego i największą gwiazdę, czyli Aleksandrę Śląską, prywatnie żonę Warmińskiego.
O otwarciu nowej sceny Ateneum można posłuchać w jednym z naszych podcastów.
Choć Warmiński nie ukrywał że dyrektorowanie nie jest prostą pracą, był oddany Ateneum bez reszty- czego dowodem był zespół ludzi, którzy oddali temu miejscu nawet kilkadziesiąt lat życia. Jak sam mówił „wierzył w teatr i ludzi którzy go tworzą”.
Z okazji 100. rocznicy urodzin reżysera, Instytut Teatralny zaprasza do udziału w konferencji poświęconej jego twórczości „Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum”.
O Januszu Warmińskim opowiedziała w Audycjach Kulturalnych Narodowego Centrum Kultury Aneta Kielak-Dudzik, sekretarz literacki Teatru Ateneum oraz autorka książki „Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum”.
Zdjęcie: Narodowe Archiwum Cyfrowe.