Urodziny Aleksandra Fredry w Teatrze Narodowym

W roku 230. urodzin Aleksandra Fredry Teatr Narodowy w Warszawie przygotował spektakl poświęcony osobie i twórczości największego polskiego komediopisarza. „Fredro. Rok jubileuszowy” w reżyserii Jana Englerta jest podróżą przez życie hrabiego, który ze swojej sztuki i postawy życiowej musi tłumaczyć się przed sądem.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Gościem Audycji Kulturalnych jest dyrektor Teatru Narodowego, który nie tylko odpowiada za reżyserię przedstawienia, ale także wciela się w postać Aleksandra Fredry.

Choć o Fredrze mówimy dziś „najwybitniejszy polski komediopisarz”, to współcześni zarzucali mu brak patriotyzmu, a nawet polskości, słabe wierszowanie, niską jakość twórczości kopiowanej jakoby z francuskich komedii. Z Janem Englertem rozmawiamy, m.in. o fredrowskim spojrzeniu na Polaków i niezrozumieniu, które stało się dla pisarza powodem, by „złamać pióro” i już do końca życia nie zgodzić się na wystawienie żadnego swojego utworu.

Obok Jana Englerta twórcami scenariusza są Tomasz Kubikowski i Wojciech Majcherek. W spektaklu zostały wykorzystane wspomnienia samego hrabiego oraz liczne opinie o fredrowskich sztukach wygłoszone przez polskich pisarzy, takich jak Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Aleksander Dunin – Borkowski, Edward Dembowski, Tadeusz Boy Żeleński i inni. Z gościem audycji rozmawiamy też o zagorzałych przeciwnikach pióra Aleksandra Fredry, do których przez wiele lat należała Maria Dąbrowska.

Jan Englert jako aktor jak i reżyser przez dekady pracy artystycznej wielokrotnie spotykał się z fredrowskimi bohaterami. Którą z ról ceni sobie najbardziej?

Również o tym usłyszą Państwo w Audycjach Kulturalnych. Zapraszamy!

fot. Marta Ankiersztejn

Urodziny Aleksandra Fredry w Teatrze Narodowym – transkrypcja podcastu

 

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera