Złota Kaczka, Bazyliszek i Diabeł Chmielorz na scenie: „Legendy Warszawskie” w Teatrze Capitol

Od września na deskach Capitolu można oglądać wyreżyserowany przez Wojciecha Malajkata spektakl przybliżający stołeczne podania. Utrzymane w tradycyjnej stylistyce przedstawienie to nie tylko świetna rozrywka dla najmłodszych, ale też lekcja lokalnego patriotyzmu i sposób na spojrzenie na stolicę z innej, nowej, perspektywy.

Podstawą spektaklu są trzy legendy: o Złotej Kaczce, Bazyliszku oraz o Maćku Kwasiżurze, który Diabła Chmielorza przechytrzył. Śladów bohaterów legend można szukać wędrując po Warszawie – schodząc w dół ulicą Tamka lub zaglądając do kamienic na starówce.

Planując wycieczkę na warszawską starówkę warto poznać jej historię, którą przybliżyliśmy w Audycjach Kulturalnych z okazji jej 70. urodzin.

Reżyser spektaklu, Wojciech Malajkat, podjął się trudnego zadania opowiedzenia legend w tradycyjny sposób, jednocześnie dostosowując wykorzystywany język do najmłodszych odbiorców. Było to tym trudniejsze, że dzieci są bardzo wymagającą widownią, której nie umknie żadne wydarzenie na scenie. Artyści zwracają uwagę na jeszcze jedno – ogromnym wyzwaniem spektakli kierowanych do dzieci jest zaszczepienie im zainteresowania teatrem i wyrobienie nawyku chodzenia na spektakle.

Legendy Warszawskie zostały wydane przez Muzeum Warszawy, także w języku angielskim. O tej publikacji można posłuchać tutaj.

Kostiumy i scenografia (autorem jest Wojciech Stefaniak) nawiązują do realiów z czasów legend i pozwalają przenieść się do średniowiecznej Warszawy. Muzykę, która wywołuje niepokój i napięcie, skomponował Marcin Markowicz.

Siłą legend są uniwersalne wartości: odwaga, uczciwość, miłość i wierność, które zawsze zwyciężają w starciu z okrucieństwem i złem. „Legendy Warszawskie” w Teatrze Capitol przypominają, że do dziś nic się nie w tej kwestii zmieniło.

O spektaklu opowiedzieli odtwórcy ról Mamy i Taty, Anna Lobedan i Grzegorz Kwiecień.

Zdjęcia: Teatr Capitol / fot. Cezary Piwowarski

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera