Abakanowicz. Konfrontacje

„Sztuka nie jest dekoracją, a wyzwaniem, konfrontacją, ostrzeżeniem”. Te słowa Magdaleny Abakanowicz w pełni oddają zamysł wystawy jej rzeźb otwartej właśnie na Zamku Królewskim w Warszawie.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Po raz pierwszy we wnętrzu Biblioteki Stanisławowskiej można oglądać dzieła sztuki współczesnej. To prezentacja osiemdziesięciu prac rzeźbiarskich Magdaleny Abakanowicz – jednej z najważniejszych polskich artystek drugiej połowy XX wieku.

Z gościem Audycji Kulturalnych, profesorem Wojciechem Fałkowskim – dyrektorem Zamku Królewskiego w Warszawie, rozmawiamy o nowatorskiej i wieloznacznej twórczości Abakanowicz oraz o tym z jakimi emocjami konfrontuje się widz, oglądając tę ekspozycję.

W klasycznych wnętrzach Biblioteki Królewskiej można zobaczyć: „Tłum III” – pięćdziesiąt bezgłowych figur, „Ugłowione” – dwanaście rzeźb przypominających mężczyzn pozbawionych rąk, „Plecy” – przygarbione, siedzące kadłuby, „Klatkę” – zamkniętą w drewnianej klatce postać jako metaforę samotności i bezbronności, „Figurę z otwartymi ramionami” oraz dwie monumentalne instalacje z cyklu „Gry wojenne: Sroka” i „Baz” wykonane z drewna i metalu.

Scenografią do tego pokazu jest jedynie specjalnie zaaranżowane światło podkreślające kształt, materiał i niepokojący charakter dzieł.

Wystawę „Abakanowicz. Konfrontacje” można oglądać do 19 lutego 2023 roku. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Zdjęcie główne – fot. Damian Hornet. Zdjęcia w galerii – fot. Jakub Certowicz.

Abakanowicz. Konfrontacje – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera