Nowa przestrzeń dla teatru w Warszawie i premiera „Kwartetu”

„Scena 20” Teatru Ateneum w Warszawie otworzyła swoje podwoje. Jest czwartą sceną tej instytucji. Pomieści 222 widzów i skupi się na pokazywaniu sztuk młodych reżyserów. W podcaście opowiada nam o tym p. o. dyrektora teatru Artur Janusiak. A o pierwszym przedstawieniu zagranym na deskach „Sceny 20” – spektaklu „Kwartet” – mówi reżyser Wojciech Adamczyk, który wczoraj, 5. października został dyrektorem artystyczny teatru.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Sztuka Ronalda Harwooda została napisana 21 lat temu, ale porusza tematy tak uniwersalne, że nie zestarzała się ani trochę. Spektakl opowiada o starości, przyjaźni i przemijaniu. Na scenie – w roli artystów w podeszłym wieku mieszkających w domu spokojnej starości – występują między innymi Marzena Trybała/Sylwia Zmitrowicz, Magdalena Zawadzka, Krzysztof Gosztyła i Krzysztof Tyniec.

Pierwsza premiera na nowej scenie to przewortnie nie sztuka o młodych, w dodatku stworzona przez doświadczonych twórców, ale – jak twierdzi Artur Janusiak – to tylko dowód na to, jak otwarty na interpretację pojęć jest Teatr Ateneum. Wojciech Adamczyk dodaje, że jego obecność jest klamrą w działalności instytucji. Nie pierwszy raz bowiem reżyseruje sztukę z okazji ważnego wydarzenia dla teatru im. Stefana Jaracza.

Na stronie internetowej Teatru Ateneum więcej o przedstawieniu.

W podcaście wykorzystaliśmy fragmenty przedstawienia „Kwartet”.

Fot. Bartek Warzecha

Nowa przestrzeń dla teatru w Warszawie i premiera „Kwartetu” – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Katarzyna Oklińska

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera