„Małomiasteczkowość nie musi być w przestrzeni małego miasta, jej śladów można szukać również w dużym mieście” – mówi w podcaście dr hab. Włodzimierz Karol Pessel, współautor koncepcji najnowszego numeru „Kultury Współczesnej”.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Czy młodzi ludzie zmienią kulturowy pejzaż miast stagnujących? Czy prowincja stanie się nową utopią? Te pytania zadają autorzy artykułów zamieszczonych w piśmie „Kultura Współczesna”. Znajdą w nim Państwo teksty poświęcone małomiasteczkowości, rozumianej zarówno jako kompleks zjawisk, jak i kraina mityczna.
„Knajpa, kościół, widok z mostu – bardzo długo myślano tak o małych miastach. Ta bańka na szczęście się rozrywa”, przyznaje gość Audycji Kulturalnych, sięgając do słów Jacka Cygana. „Za tym numerem [„Kultury Współczesnej” – przypis red.] stało poczucie, że stara akademicka opozycja dużego i małego miasta się zużyła i w zasadzie nic już nie mówi”, dodaje.
W audycji rozmawiamy o tym, jakie skojarzenia budzi dziś małomiasteczkowość. W jaki sposób do eksponowania wyjątkowości małych miast przyczyniły się media społecznościowe? Jak wiele wspólnego z tym tematem ma zainteresowanie młodych ludzi ogródkami działkowymi? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.
Kwartalnik jest dostępny w księgarni Wydawnictwa NCK.
„Kultura Współczesna” – Małomiasteczkowość – transkrypcja podcastu