Joanna Chmielewska – opowieść o pisarce w dziesiątą rocznicę jej śmierci.

Z wykształcenia architekt, z pasji pisarka powieści sensacyjnych, kryminalnych, komedii obyczajowych, a także książek dla dzieci i młodzieży. Uwielbiana przez kolejne pokolenia czytelników. Sprzedaż jej powieści w Polsce i za granicą wyniosła kilkanaście milionów egzemplarzy.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Gościem Audycji Kulturalnych była Katarzyna Droga, autorka powieści biograficznej poświęconej artystce pt. „Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej”. Książka ukazała się z okazji dziesiątej rocznicy śmierci pisarki, która odeszła 7 października 2013 roku.

Katarzyna Droga opowiada nam o tym, jak złożoną postacią była Joanna Chmielewska. Wyłania się ona z wywiadów, pamiętników, wspomnień i innych dokumentów. Jaka była naprawdę, a jaką siebie opisywała?

Autorka zabiera czytelników do epoki powojennej Polski. W losach Joanny Chmielewskiej obijają się dekady trudnej PRL-owskiej rzeczywistości, która kolejnym pokoleniom fanów Chmielewskiej może wydawać się absurdalna, a z którą pisarka radziła sobie poczuciem humoru, dystansem i wewnętrzną siłą.

Joanna Chmielewska naprawdę nazywała się Irena Kuhn, a jej przemiana w literackie alter ego wiąże się z przełomowym momentem w jej życiu. Moment ten poznajemy dzięki biograficznej powieści Katarzyny Drogi. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Joanna Chmielewska – opowieść o pisarce w dziesiątą rocznicę jej śmierci – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera