Powrót Ratmana – „Wehikuł Wszechczasów”

Kultowy superbohater wraca na kartach komiksu stworzonego przez Tomasza Niewiadomskiego, Grzegorza Janusza i Macieja Parowskiego. Czekają go odległe podróże, a na jego drodze pojawi się wiele postaci: od Króla Midasa aż po Mikołaja Kopernika. Opisy jego przygód kipią absurdem, odwołaniami do popkultury, a nawet światowej polityki.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Ratman pojawił się na świecie w wyniku eksplozji atomowej w laboratorium szalonego profesora. Ma w sobie zarówno jego cechy, jak i laboratoryjnego szczura i… Myszki Miki. Superbohaterskiego rodowodu dowodzi również nieodłączona czerwona peleryna. W naszej czasoprzestrzeni, Ratmana powołano do życia w latach 90. w redakcji magazynu „Nowa Fantastyka”, gdzie pojawiło się zapotrzebowanie na własnego, autorskiego bohatera komiksów. Scenariusze powstawały we współpracy z Grzegorzem Januszem i Maciejem Parowskim, a swój wizerunek Ratman otrzymał od grafika – Tomasza Niewiadomskiego.

O historii polskiego komiksu rozmawialiśmy z Mateuszem Szlachtyczem, a rozmowy można wysłuchać tutaj.

Ratman nie jest typowym bohaterem, bywa nawet nazywany antybohaterem. Choć podróżuje, by pomagać uciśnionym, w wiele sytuacji zostaje wplątany przypadkiem i niejednokrotnie jest obserwatorem wydarzeń. Stroni też od przemocy, choć czasem strzela z broni palnej. Historie o Ratmanie są przepełnione absurdem i purnonsensem, bywają parodią znanych tekstów kultury, a każda z nich kończy się zaskakującą, dowcipną puentą. W świecie Ratmana na równi funkcjonują ludzie (często nawiązujący do prawdziwych osób i postaci), zwierzęta a także ożywione przedmioty: wystarczy wymienić pasek od spodni, filiżanki czy buty.

W tomie „Wehikuł Wszechczasów”, podróżując w czasie i przestrzeni, Ratman spotyka postaci mitologiczne i historyczne. Nie brakuje także wątków z polskiej kultury: poznaje Witkacego, Mikołaja Kopernika, odwiedza też Popowo, gdzie urodził się Lech Wałęsa i ogląda pamiątki po nobliście.

O pracy nad tworzeniem kolejnych przygód Ratmana, opowiedział w Audycjach Kulturalnych grafik – Tomasz Niewiadomski.

Materiały graficzne dzięki uprzejmości Wydawnictwa Kurc.

Powrót Ratmana – „Wehikuł Wszechczasów” – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera