„Do tworzenia muzyki potrzebuję słońca” – spotkanie z Mikołajem Piotrem Góreckim

W tym roku uczestnicy organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury festiwalu Eufonie, będą mogli wysłuchać prapremierowego wykonania kompozycji Mikołaja Piotra Góreckiego. Kompozytor jest doceniany i nagradzany na całym świecie, a jego utwory wykonują wirtuozi o międzynarodowej sławie. On sam przyznaje, że muzyka jest dla niego podstawowym sposobem opowiadania o świecie.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Mikołaj Piotr Górecki wychowywał się w muzycznej rodzinie: jego ojciec Henryk Mikołaj Górecki był światowej klasy kompozytorem muzyki poważnej i religijnej, a matka Jadwiga Rumińska – pianistką. Świat muzyki odkrył w wieku zaledwie kilku lat, grając na skrzypcach i fortepianie. Po ukończeniu studiów w Akademii Muzycznej w Katowicach, kształcił się za oceanem: w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Krytycy podkreślają duże zróżnicowanie jego kompozycji, ich dramaturgię oraz niezwykłość instrumentarium, po które sięga. W Audycjach Kulturalnych podkreślał, że ogromne znaczenie ma dla niego miejsce, w którym tworzy muzykę (choć jego wymagania nie są duże: okno, stół, krzesło, instrument i słońce), a ona sama jest dla niego podstawowym środkiem wyrażania myśli i emocji. Bo choć niektórych spraw nie da się wyrazić za pomocą słów, można to zrobić korzystając z dźwięków.

Mimo że od wielu lat tworzy i pracuje za granicą, podkreśla, że nigdy nie uważał się za emigranta i nie jest oderwany od polskich korzeni. Jest częścią polskiego środowiska muzycznego. Tematem przewodnim tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie są motywy ludowe, odzwierciedlające tożsamość narodową. Mikołaj Piotr Górecki zaznacza, że choć nie wykorzystuje ich w swoich kompozycjach celowo, to można je w nich usłyszeć. Dowodzi to, że podświadomie są mu bliskie.

Wykonania kompozycji Mikołaja Piotra Góreckiego będzie można wysłuchać podczas Eufonii 25 listopada 2023 roku. Pełny program Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie znajduje się tutaj.

Zdjęcia: © Polskie Wydawnictwo Muzyczne / fot. Bartek Barczyk

„Do tworzenia muzyki potrzebuję słońca” – spotkanie z Mikołajem Piotrem Góreckim – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera