Tańce na dechach w wiejskich remizach i na miejskich podwórkach. Publiczność trzeciego Dziedzińca Kultury poznawała zwyczaje dawniej królujące na zabawach. O tym jak niegdyś wyglądały potańcówki opowiedzieli mi Piotr Dorosz z Kapeli Dorosza i Janek Młynarski z Warszawskiego Combo Tanecznego, które w zeszły piątek przygrywały publiczności do tańca. Tutaj możecie zobaczyć fotorelację z tego wydarzenia.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Dziedziniec Kultury to cykl letnich spotkań organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury. W każdy piątek na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbywają się warsztaty i koncerty. Do tej pory uczestnicy mogli bliżej poznać dawne tańce dworskie i obejrzeć spektakl marionetkowy. Wieczorne koncerty zagrali: zespół muzyki dawnej Canor Anticus i Mela Koteluk. Przed nami występy między innymi Stanisława Soyki i Michała Urbaniaka. Pełny program Dziedzińca Kultury znajdziecie na stronie internetowej NCK.
Jeśli interesuje Was kultura miejska i piosenki dawnej Warszawy, z pewnością znacie twórczość Stanisława Grzesiuka. W zeszłym roku minęło 100 lat od jego urodzin i 55 od śmierci. Z tej okazji wydawnictwo Prószyński – S-ka wydało powieści biograficzne stołecznego barda, uzupełnione o fragmenty wycięte z pierwszych wydań. Możecie o nich posłuchać tutaj. W tym odcinku wykorzystałam fragment piosenki „Tango grajcie mi” z repertuaru Stanisława Grzesiuka w wykonaniu Warszawskiego Combo Tanecznego.
Fot. Wojtek Dobrogojski
Wiejskie i miejskie potańcówki na Dziedzińcu Kultury – transkrypcja podcastu