Dizajn w formie – fotel „RM58”

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

To projekt na styku sztuki, nauki i dizajnu. Zaprojektował go w 1958 roku malarz Roman Modzelewski. W czasach PRL-u nie udało się go jednak wdrożyć do produkcji. Marzenie artysty spełniło się kilka dekad później – fotel debiutował jako produkt seryjny marki Vzór w 2012 roku.

W piątym odcinku cyklu „Dizajn w formie” dr Krystyna Łuczak-Surówka opowiada o historii wyjątkowego mebla. Usłyszą Państwo m.in. o początkach projektowania mebli przez Modzelewskiego, II Ogólnopolskiej Wystawie Architektury Wnętrz i eksperymentach z laminatem.

Zapraszamy także do wysłuchania podcastu na temat wystawy „RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi”.

Poprzednie odcinki cyklu:
Willa pod Jedlami
Zamek Prezydenta RP w Wiśle
Cukiernica „Kula”
Figurka „Dziewczyna siedząca”

Ilustracje do cyklu stworzył Adam Kosik.

O autorce:
Historyczka i krytyczka designu. Wykładowczyni warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Doktorka nauk humanistycznych. Designem nie leczy, a zaraża. Bada to, w co wierzy, czyli moce designu ukryte w wartościach i emocjach. Autorka wielu publikacji, jurorka w konkursach designu 3D, kuratorka wystaw. Niezależna konsultantka projektów wizerunkowych i wdrożeniowych oraz strategii dla firm i instytucji. Kolekcjonerka polskiego wzornictwa. Prywatnie miłośniczka okładów z żywych futer, samochodów i magii codzienności. Nieustannie powtarza, że najważniejsze to widzieć a nie tylko patrzeć.

Dizajn w formie – fotel „RM58” – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dołącz do rozmowy

1 komentarz

  1. Przedmiot moich marzeń i snów. Niestety marzenia nie zostały spełnione, a sny czasem jeszcze wracają i są tylko snami. Tak się bowiem składało, że ilekroć kupowałam fotele, to był to zakup pilny – już, już, natychmiast – ale niemożliwy do realizacji przez spełnienie marzenia, bo w sklepach nie było wymarzonego mebla albo nie starczało pieniędzy. Tym sposobem miewałam fotele, których tak nie znosiłam, że nie mogłam na nie patrzeć. Dzisiaj pogodziłam się z posiadaniem innych foteli, bo – na szczęście – są to odrestaurowane ikony sztuki meblarskiej lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Krystyna Łuczak-Surówka

historyczka i krytyczka designu

Zapisz się do Newslettera