Pracownia „Humorysty” zaprasza gości. „Lengrenówka” w Muzeum Karykatury w Warszawie

Po generalnym remoncie została otwarta dla gości pracownia Zbigniewa Lengrena – wybitnego polskiego rysownika, grafika, twórcy słynnego profesora Filutka (i jego psa Filusia). W „Lengrenówce” można spróbować swoich sił w sztuce tworzenia karykatur, wziąć udział w warsztatach, a także obejrzeć wystawę przybliżającą sylwetkę Artysty.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

„Lengrenówka”, czyli niewielki budynek znajdujący się przy ul. Brzozowej, na Starym Mieście w Warszawie, ma być przestrzenią artystyczno-edukacyjną, w której miejsce znajdą zarówno uznani artyści, jak i adepci sztuki oraz jej miłośnicy.

W budynku przez lata żył i tworzył Zbigniew Lengren, uznany grafik, ilustrator i satyryk, który sam siebie najchętniej określał mianem „humorysty”. Do legendy przeszła stworzona przez niego postać Profesora Filutka, która nieprzerwanie przez ponad 50 lat ukazywała się na łamach „Przekroju”.

Lengren pisał także wiersze dla dzieci, współtworzył programy rozrywkowe i ilustrował (np. książki o Doktorze Dolittle).

W Lengrenówce można oglądać wystawę poświęconą artyście pt. „Zbigniew Lengren. Humorysta”. Będzie ona dostępna dla zwiedzających do 2 października 2022 r.

W Audycjach Kulturalnych rozmawialiśmy też o innych rysownikach i grafikach, którym wystawę poświęciło Muzeum Karykatury: o Teresie Jakubowskiej oraz Ignacym Witzu.

Na temat „Lengrenówki” i twórczości Zbigniewa Lengrena opowiada dr Paweł Płoski, dyrektor Muzeum Karykatury w Warszawie.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Muzeum Karykatury.

Pracownia „Humorysty” zaprasza gości. „Lengrenówka” w Muzeum Karykatury w Warszawie – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera