Dizajn w formie – szkła Zbigniewa Horbowego

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Mówił o nich „artystyczne obiekty użytkowe”. Zbigniewowi Horbowemu polska sztuka szkła bezsprzecznie zawdzięcza wiele. Już w latach 70. artysta zyskał renomę najlepszego rodzimego projektanta w tej dziedzinie.

W dziewiątym odcinku cyklu „Dizajn w formie” dr Krystyna Łuczak-Surówka opowiada o cechach wyróżniających projekty Horbowego. Jego kariera rozpoczęła się w latach 60. po tym, jak w 1959 roku zrealizował pracę dyplomową w Hucie Szkła „Sudety” w Szczytnej. Był niezwykle pracowity i utalentowany, a do tego – dopisało mu szczęście, którego zabrakło wielu artystom działającym w PRL-u.

Zapraszamy w dźwiękową podróż, dzięki której poznają Państwo nie tylko twórczość Zbigniewa Horbowego, ale również proces formowania szkieł artystycznych.

W jednym z naszych podcastów usłyszą Państwo również o projekcie „Polscy projektanci szkła 1950-2020”, będącym internetowym zbiorem prac 30 wybranych twórców, uzupełnionym o noty biograficzne i opinie badaczy.

Poprzednie odcinki cyklu:
Willa pod Jedlami
Zamek Prezydenta RP w Wiśle
Cukiernica „Kula”
Figurka „Dziewczyna siedząca”
Fotel „RM58”
Samochód „Smyk”
Meble kasetonowe Kowalskich
Fotel „Tulipan”

Ilustracje do cyklu stworzył Adam Kosik.

O autorce:
Historyczka i krytyczka designu. Wykładowczyni warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Doktorka nauk humanistycznych. Designem nie leczy, a zaraża. Bada to, w co wierzy, czyli moce designu ukryte w wartościach i emocjach. Autorka wielu publikacji, jurorka w konkursach designu 3D, kuratorka wystaw. Niezależna konsultantka projektów wizerunkowych i wdrożeniowych oraz strategii dla firm i instytucji. Kolekcjonerka polskiego wzornictwa. Prywatnie miłośniczka okładów z żywych futer, samochodów i magii codzienności. Nieustannie powtarza, że najważniejsze to widzieć a nie tylko patrzeć.

Dizajn w formie – szkła Zbigniewa Horbowego – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Krystyna Łuczak-Surówka

historyczka i krytyczka designu

Zapisz się do Newslettera