Mistrzowie mówią: Józef Skrzek


W lipcu mija 80 lat od urodzin wybitnego trębacza Tomasza Stańki. Narodowe Centrum Kultury włącza się obchody rocznicy m.in. specjalnym koncertem „Dla Tomasza”, organizowanym wspólnie z Estradą Rzeszowską. W hołdzie Tomaszowi Stańce zagrają Józef Skrzek i Erik Truffaz. O nadchodzącym wydarzeniu rozmawiamy z założycielem legendarnej grupy SBB.

Józef Skrzek i Tomasz Stańko po raz pierwszy spotkali się w 1974 roku. W Polskim Radiu w Warszawie miała wtedy miejsce sesja nagraniowa z udziałem artystów. Trzy utwory – „Bitwy na obrazach”, „Z Tomaszem” i „Mój przyjaciel Moog” znalazły się potem na albumie SBB zatytułowanym „Sikorki”. W podcaście Józef Skrzek wspomina tamten czas. „Spotkanie z Tomaszem Stańką było absolutnie najważniejsze” – mówi artysta. Muzycy wystąpili na jednej scenie jeszcze w 2016 roku w Krakowie.

A co przyniesie niedzielny koncert z Erikiem Truffazem? O tym usłyszą Państwo w podcaście.

24 lipca w Rzeszowie, przy ul. Hetmańskiej 16, nastąpi również oficjalnie odsłonięcie muralu z podobizną Tomasza Stańki. Mural jest odwzorowaniem grafiki stworzonej w latach 80. przez żonę artysty – Joannę Stańko.

W audycji usłyszą Państwo fragmenty utworów „Z Tomaszem” oraz „Mój przyjaciel Moog” z płyty „Sikorki”.

Na zdjęciu Józef Skrzek fot. Marcin Tomaszuk.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera