„Przede wszystkim nauczał myślenia” – RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi

W Muzeum Miasta Łodzi trwa monograficzna wystawa prac jednego z polskich mistrzów designu, wybitnego pedagoga i artysty eksperymentującego. Do końca roku mogą Państwo obejrzeć dzieła Romana Modzelewskiego. O ekspozycji rozmawiamy z jej kuratorem – Adamem Klimczakiem.

Roman Modzelewski przyjechał do Łodzi w 1945 roku. Do końca życia związany był z miastem, oddając swoją wiedzę, zaangażowanie i poświęcenie założonej tam uczelni plastycznej (współczesnej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego). Dzięki realizowanemu przez niego programowi, który łączył czystą sztukę z przemysłem, szkoła przetrwała czasy komunizmu.

Na ekspozycji zatytułowanej „RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi” można prześledzić rozwój jego twórczości, poznać kolejne zainteresowania artystyczne aż po eksperymenty z materiałami. „Wystawie nie brakuje współczesnych odniesień, relacji międzypokoleniowych” – przekonuje rozmówca Audycji Kulturalnych. Na wystawie zobaczą Państwo nie tylko słynne fotele Romana Modzelewskiego, w tym cieszący się ogromną popularnością model RM 58, ale także rzeźby, obrazy, biżuterię oraz modele projektowanych przez artystę jachtów.

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera