Artystyczne żywioły Juliana Tuwima

W 2024 roku przypada 130. rocznica urodzin Juliana Tuwima. Narodowe Centrum Kultury wydało niezwykle bogate i wnikliwe studium dokonań pisarza, pt. „Uwięzione wypuszczam żywioły”. Na tom składa się kilkanaście esejów, analizujących twórczość Tuwima. Pod lupę zostały wzięte arcydzieła literatury dziecięcej, najważniejsze wiersze młodego Skamandryty, a także osobiste teksty pisarza stworzone na emigracji.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Książka ukazała się pod redakcją Pawła Panasa, literaturoznawcy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, z którym spotkaliśmy się w Audycjach Kulturalnych.

Z redaktorem tomu rozmawiamy o tym, w jaki sposób Julian Tuwim myślał o poezji oraz czym było dla niego tworzenie. Gość audycji opowiada o debiucie pisarza w 1918 roku, a także wierszu pt. „Wiosna”, który wywołał wielki skandal i studenckie protesty.

W najnowszym podcaście rozmawiamy również o poetyckiej rewolucji w polskiej literaturze, której początkiem stał się debiutancki tom Juliana Tuwima, pt. „Czyhanie na Boga”.

Paweł Panas opowiada o „utajonym życiu” Tuwima w dzisiejszej rzeczywistości – piosenkach śpiewanych przez kolejne pokolenia artystów i bogatej twórczości dla dzieci.

Życie Tuwima, jak wielu współczesnych mu artystów, na zawsze zmieniła druga wojna światowa, podczas której Tuwim napisał najważniejsze dla niego samego dzieło, czyli „Kwiaty Polskie”. W audycji rozmawiamy o kulisach powstawania poematu, a także o okresie emigracyjnym.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Książka jest dostępna w księgarni NCK.

Artystyczne żywioły Juliana Tuwima – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera