„Jan A.P. Kaczmarek – Marzyciel” – wystawa w Kordegardzie

Jan A.P. Kaczmarek to jeden z najważniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej, a także jeden z najbardziej cenionych kompozytorów filmowych na świecie. Autor dzieł symfonicznych, muzyki do kilkudziesięciu filmów pełnometrażowych i dokumentalnych oraz amerykańskich i polskich spektakli teatralnych. Laureat Nagrody Akademii Filmowej za muzykę do filmu Marzyciel w 2005 roku. W warszawskiej galerii Kordegarda można oglądać najnowszą wystawę poświęconą artyście.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Gościem Audycji Kulturalnych był Jędrzej Kościński, kurator ekspozycji pt. „Jan A.P. Kaczmarek. Marzyciel”.

Wystawa stała się okazją do rozmowy o życiu i twórczości kompozytora. Jędrzej Kosiński opowiada o karierze kompozytora oraz eksponatach, które są pamiątkami z różnych jej okresów. Opowieść zaczyna się od zdjęć z wczesnego dzieciństwa, kiedy mały Janek nie marzył jeszcze by zostać kompozytorem.

Z kuratorem rozmawiamy o przełomowych momentach w życiu artysty, takich jak współpraca z Jerzym Grotowskim, stworzenie Orkiestry Ósmego Dnia, wyjazd do Stanów Zjednoczonych i pierwszy film do filmu Agnieszki Holland.

Kaczmarek to nie tylko wybitny kompozytor, ale także muzyczny eksperymentator i konstruktor instrumentów. Dwa z nich można obejrzeć na wystawie, a o ich historii opowiada gość audycji.

Czy w przypadku Kaczmarka mamy do czynienia z „amerykańskim snem”, którego zwieńczeniem był Oscar za muzykę do filmu „Marzyciel”?
Zapraszamy do wysłuchania audycji!

Wystawę można oglądać do 25 lutego 2024 roku.

„Jan A.P. Kaczmarek – Marzyciel” – wystawa w Kordegardzie – transkrypcja podcastu

 

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera