„Cud nad Wisłą”, „Piłsudski”, ale też „smak” i „okno na świat”. Takie hasła znalazły się w „Alfabecie niepodległości” wydanym przez wydawnictwo Muchomor. O książce rozmawiamy z Anną Skowrońską.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Czy wiedzieliście, że scenariusz do filmu „King Kong” z 1933 roku napisał pilot z 7. Eskadry Myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki? Albo że Roman Dmowski potrafił przemawiać przez pięć godzin bez wcześniejszego przygotowania? Sporo ciekawostek dotyczących osób, miejsc i wydarzeń związanych z powrotem państwa polskiego na mapę Europy trafiło do książki Anny Skowrońskiej „Alfabet niepodległości”. Wydawnictwo będzie świetnym pretekstem do rozmów z dziesięciolatkiem o historii naszego kraju.
Wśród trzydziestu czterech haseł znalazły się te bardziej i mniej oczywiste. Nie trudno odgadnąć, czego dotyczą „Piłsudski”, „ułani” i „głosowanie”, ale już „w kieszonce kamizelki” i „wbrew zwyczajom” są bardziej tajemnicze. Dlaczego jest ich właśnie tyle? – Nie miałam takiego pomysłu, że to musi być trzydzieści cztery czy dwadzieścia osiem haseł. Chodziło o to, żeby zrobić taką układankę, trochę tak jak puzzle, w których mamy po prostu małe obrazki i z tych wielu, wielu małych obrazków tworzymy jeden obraz Polski, która się odradza w 1918 roku i właściwie temu było wszystko podporządkowane – tłumaczy Anna Skowrońska. Integralną częścią tego obrazu są ilustracje Joanny Gębal, która na swój sposób przetworzyła stylistykę dwudziestolecia międzywojennego.
Ważne miejsce w książce zajmują hasła odnoszące się nie do wydarzeń historycznych, ale do tego, jak żyło się w Polsce po odzyskaniu niepodległości. Młodzi czytelnicy dowiedzą się, czym różniły się od siebie witryny warszawskich i krakowskich cukierni oraz ile pięter miał najwyższy w Polsce niebotyk. – Chciałam też pokazać, że historia to nie są tylko bitwy i rozmowy polityków, zabiegi dyplomatyczne czy szarże ułańskie, ale też zwykłe rzeczy, które trochę się zmieniają. Chociażby to, że nie było lodówek. To również dla dzisiejszych dziesięciolatków jest jakaś abstrakcja – mówi autorka „Alfabetu niepodległości”. Kilka haseł Skowrońska poświęciła kobietom – malarce Zofii Stryjeńskiej, lekkoatletce Halinie Konopackiej i paniom czynnie zaangażowanym w działania zbrojne i polityczne.
Więcej o książce „Alfabet niepodległości” dowiecie się z naszego podcastu. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z autorką.
Audycje Kulturalne także przygotowały zestaw haseł związanych z ostatnim stuleciem w dziejach Polski – Kulturalny Alfabet Niepodległości (klik). Sprawdźcie, jak o historii naszego kraju opowiadają między innymi Katarzyna Kłosińska, Sławomir Koper i Piotr Rypson.
II Rzeczpospolita poskładana z puzzli – transkrypcja podcastu