Sto utworów na stulecie niepodległości

sto na sto

Płyty z setką dzieł polskich kompozytorów z ostatniego stulecia i szereg koncertów zaplanowanych na 11 listopada na całym świecie. W tym odcinku Audycji opowiadamy o projekcie „100 na 100”.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

„100 na 100. Muzyczne dekady wolności”, bo taka jest pełna nazwa przedsięwzięcia, to pomysł, który narodził się w Polskim Wydawnictwie Muzycznym przy okazji planowania działań związanych z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Rada Programowa pod przewodnictwem Małgorzaty Małaszko-Stasiewicz, dyrektor-redaktor naczelnej Programu Drugiego Polskiego Radia, wytypowała sto arcydzieł polskiej literatury muzycznej powstałych od 1918 roku do dzisiaj. Znalazły się na niej utwory skomponowane między innymi przez Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego, Grażynę Bacewicz, Wojciecha Kilara i Zygmunta Krauze. Symbolicznym zwieńczeniem listy ma być Fanfara na instrumenty dęte, napisana specjalnie na tę okazję przez Krzysztofa Pendereckiego.

Wszystkie kompozycje zostaną utrwalone na płytach CD. Większość nagrań PWM zrealizowało we współpracy z wybitnymi artystami i najlepszymi polskimi orkiestrami, chórami i zespołami. Pozostałe rejestracje pochodzą między innymi z archiwów Polskiego Radia i Polskich Nagrań.

Uroczystym zwieńczeniem projektu będą koncerty zaplanowane na 11 listopada 2018 roku. Jedenaście koncertów odbędzie się w Polsce, między innymi w Krakowie, Białymstoku, Olsztynie, Łodzi i w Warszawie. Kolejnych jedenaście zostanie wykonanych przez zespoły specjalizujące się w wykonawstwie muzyki współczesnej w miastach na całym świecie, związanych historycznie z naszym krajem, od Chicago przez Nowy Jork, Londyn, Paryż, Kopenhagę po Melbourne i Tokio. W wydarzeniach weźmie udział bezpośrednio 12 500 odbiorców w kraju oraz 15 000 publiczności międzynarodowej, a pośrednio w koncertach uczestniczyć będą radiosłuchacze i widzowie stacji telewizyjnych.

– Muzyka (…) nie tylko daje możliwość celebrowania tej wyjątkowej rocznicy w sposób godny i uroczysty, ale daje poczucie wspólnoty kulturowych działań i społecznego porozumienia między podziałami. Jest także jednym z najskuteczniejszych wehikułów komunikowania polityki kulturalnej naszego kraju – tak o projekcie „100 na 100” mówił podczas czerwcowej konferencji prasowej wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński. Zapraszamy do wysłuchania naszej relacji.

Szczegółowe informacje na temat projektu można znaleźć także na portalu www.stonasto.pl.

Sto utworów na stulecie niepodległości – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera