8 października minęło 110 lat od śmierci wielkiej polskiej pisarki, autorki słynnej „Roty”, ale i twórczyni literatury dziecięcej. W naszym podcaście przybliżamy nieznane powszechnie fakty z życia Marii Konopnickiej, która poza własną twórczością, zajmowała się również tłumaczeniami i krytyką literacką.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Gościem Audycji Kulturalnych jest Paweł Bukowski – dyrektor Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. To właśnie ten podkarpacki dworek został przekazany pisarce z okazji 25-lecia jej działalności twórczej jako dar narodowy. Poetka spędzała tam wiosenne i letnie miesiące do ostatniego roku swego życia. Autorka zmarła we Lwowie w 1910 r.
Z naszego podcastu dowiedzą się Państwo, iloma językami władała Konopnicka i jakie zagraniczne dzieła udało jej się przełożyć. Odkryjemy nierozpowszechnione dotąd utwory i kilka ciekawostek dotyczących bogatej twórczości pisarki. Nie zapomnieliśmy też o „Narodzie wielce osobliwym. Drobnym – niby ziarnka w bani”, czyli o krasnoludkach, które zawdzięczają swoje miejsce w kulturze i literaturze polskiej właśnie Marii Konopnickiej. Zapraszamy do słuchania!
Fot. dzięki uprzejmości Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu
„Do kołysania serc naszych” – Konopnicka mniej oczywista – transkrypcja podcastu