„Do kołysania serc naszych” – Konopnicka mniej oczywista

Kobieta ustawiona profilem.

8 października minęło 110 lat od śmierci wielkiej polskiej pisarki, autorki słynnej „Roty”, ale i twórczyni literatury dziecięcej. W naszym podcaście przybliżamy nieznane powszechnie fakty z życia Marii Konopnickiej, która poza własną twórczością, zajmowała się również tłumaczeniami i krytyką literacką. 

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Gościem Audycji Kulturalnych jest Paweł Bukowski – dyrektor Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. To właśnie ten podkarpacki dworek został przekazany pisarce z okazji 25-lecia jej działalności twórczej jako dar narodowy. Poetka spędzała tam wiosenne i letnie miesiące do ostatniego roku swego życia. Autorka zmarła we Lwowie w 1910 r. 

Z naszego podcastu dowiedzą się Państwo, iloma językami władała Konopnicka i jakie zagraniczne dzieła udało jej się przełożyć. Odkryjemy nierozpowszechnione dotąd utwory i kilka ciekawostek dotyczących bogatej twórczości pisarki. Nie zapomnieliśmy też o „Narodzie wielce osobliwym. Drobnym – niby ziarnka w bani”, czyli o krasnoludkach, które zawdzięczają swoje miejsce w kulturze i literaturze polskiej właśnie Marii Konopnickiej. Zapraszamy do słuchania! 

Fot. dzięki uprzejmości Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu 

„Do kołysania serc naszych” – Konopnicka mniej oczywista – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera