Czy artyści muszą kasować bilety? Gdzie lubią się chować przed światem? Dlaczego czasem góra myli im się z dołem i po co trzymają bałwany w lodówce? Tego wszystkiego dowiecie się z książki Łukasza Gorczycy.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
To nie jest przewodnik po sztuce objaśniający dzieciom kolejne rzeźby i obrazy. „Bałwan w lodówce” to w rzeczywistości opowieść o artystach. Dziesięć historii z życia kilkuletniej Matyldy, której tata pracuje w galerii sztuki, pozwala małym czytelnikom (i ich rodzicom) spojrzeć na świat z innej perspektywy. Łukasz Gorczyca, współzałożyciel warszawskiej Galerii Raster, od lat opowiada dorosłym o sztuce współczesnej. Pisząc swoją pierwszą książkę dla dzieci, unika zadawania oczywistych pytań. Bardziej niż konkretne dzieła interesują go idee, a swoich małych bohaterów częściej niż do galerii zabiera do drugiego pokoju lub na podwórko. O sztuce pozwala im rozmawiać wszędzie i trochę mimochodem, bo w centrum zainteresowania dzieci cały czas pozostają artyści. Z niektórymi mogą się nawet zaprzyjaźnić.
Z ciekawymi opowieściami w parze idą również znakomite ilustracje twórcy komiksów, Krzysztofa Gawronkiewicza. Choć w książce o sztuce współczesnej łatwo było przesadzić ze stylizacją, to autorzy „Bałwana w lodówce” dopilnowali, by obrazki podobały się przede wszystkim dzieciom. Jest ich dużo, również na rozkładówkach i są bardzo szczegółowe. Świetnie oddają klimat poszczególnych historii. Gawronkiewicz, podobnie jak Gorczyca, pierwszy raz pracował nad książką dla najmłodszych. Być może kluczem do sukcesu było to, że wszystkie osoby zaangażowane w powstawanie „Bałwana” same mają dzieci. I nie jest to przypadkowe.
Po przeczytaniu „Bałwana w lodówce” sporo kilkulatków może chcieć na własnej skórze (i we własnym mieszkaniu) sprawdzić, jak wygląda świat z artystycznej perspektywy. Ale bez obaw. Autorzy byli na to przygotowani i podczas lektury można się przekonać, że nawet dzieciom ze środowisk artystyczych nie wolno wszystkiego.
Książka „Bałwan w lodówce” ukazała się nakładem Fundacji Sztuki Polskiej ING. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania rozmowy z autorem, Łukaszem Gorczycą.
Ilustracje wykorzystane w artykule:
Krzysztof Gawronkiewicz, „Bawłan w lodówce”.
„Bałwan w lodówce” – książka o artystach – transkrypcja podcastu