150 wydań „Pana Tadeusza” z okazji 190. rocznicy premiery dzieła


Historyczne wydania, tłumaczenia, programy teatralne a nawet kasety i płyty gramofonowe, a wszystko związane z naszą narodową epopeją. Artefakty można zobaczyć w Bibliotece Uniwersyteckiej UAM w Poznaniu. Pochodzą one z prywatnych zbiorów kolekcjonerów i miłośników „Pana Tadeusza”.

Pierwsze wydanie „Pana Tadeusza” ukazało się w czerwcu 1834 roku, kilka miesięcy po ukończeniu dzieła. Poemat wydrukowano w jedynej paryskiej drukarni, która posiadała wtedy polską czcionkę. Nakład liczył ok. 3000 egzemplarzy, które do księgarń trafiły w sierpniu. Wydanie pozbawione było ilustracji oraz słynnego epilogu, rozpoczynającego się od słów: „O tem że dumać na paryskim bruku”.

Na ekspozycję pt. „Pan Tadeusz ponadczasowy” w Poznaniu składają się zbiory Tadeusza Panowicza, członka Wielkopolskiego Towarzystwa Przyjaciół Książki, znanego bibliofila z Ziemi Gnieźnieńskiej, a także Krystyny Warachowskiej, kolekcjonerki z Torunia.
Oprócz 150 wydań, na wystawie znalazły się tłumaczenia „Pana Tadeusza” na języki obce (np. japoński i chorwacki), tomy kolekcjonerskie, publikacje poświęcone Adamowi Mickiewiczowi, a także interpretacjom narodowej epopei.

Wystawę można ogląda w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu do 23 października 2024 r.

O swojej kolekcji oraz zamiłowaniu do „Pana Tadeusza” opowiedziała w Audycjach Kulturalnych Krystyna Warachowska, kolekcjonerka i popularyzatorka.

Zdjęcia: Biblioteka Uniwersytecka UAM w Poznaniu / fot. Joanna Błoch

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera