Modelka, projektantka, twórczyni marki i mentorka. Wystawa poświęcona Grażynie Hase

W sześciu salach Muzeum Warszawy można oglądać nie tylko fotografie i całe wydania gazet, w których prezentowane są projekty Hase, ale także oryginalne kreacje i rysunki. Na koniec, na zwiedzających czeka niedokończona jeszcze przez projektantkę kolekcja – bo królowa polskiej mody wciąż kocha modę i wciąż tworzy nowe kroje.

Grażyna Hase, to obok Jadwigi Grabowskiej i Barbary Hoff, jedna z najważniejszych postaci w historii polskiej mody. Choć na fotografiach z lat 50. można zobaczyć jak pozuje na tle powojennej Warszawy, to już w 1967 r. zaprezentowała swoją pierwszą autorską kolekcję, która podbiła serca krytyków i miłośników mody. Jak głosi legenda, po godzinie od pojawienia się w sklepach jej najnowszych krojów, półki świeciły pustkami.

Hase tworzy nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat – jej kolekcje są spójne, wyraziste i naznaczone niezwykłym poczuciem humoru. Świadczą o tym chociażby ich nazwy: „Pióra na schodach” czy „Lny i Gnioty”. Ważnym miejscem na mapie Warszawy jest Galeria Grażyny Hase, mieszcząca się przy ul. Marszałkowskiej. Przez lata była nie tylko jej atelier, ale też miejscem wydarzeń artystycznych i kulturalnych. Władze miasta nadały jej tytuł Warszawskiej Historycznej Pracowni Artystycznej.

Grażyna Hase do dziś tworzy nowe projekty, stała się także mentorką i przewodniczką dla studentów stawiających pierwsze kroki w świecie mody. Artystka brała czynny udział w powstawaniu wystawy dotyczącej własnej twórczości – a jej kuratorka, Agnieszka Dąbrowska z Muzeum Warszawy jest gościem Audycji Kulturalnych. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Wystawę można oglądać do 11 września 2022 roku.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o innej wielkiej polskiej projektantce, Barbarze Hoff, a także o modzie w II RP.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Muzeum Warszawy.

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera