Najnowszy numer kwartalnika „Kultura Współczesna” dotyczy wspólnotowej funkcji fotografii. Gościem Audycji Kulturalnych jest prof. Marianna Michałowska, autorka artykułu poświęconego grupie Stado Prusa, działającej na przełomie XX i XXI wieku wokół Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. \
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Ekscentryczna grupa studencka, dla której najważniejsze są relacje towarzyskie, a podczas spotkań powstają „raczej sztuczki niż sztuka” – tak w skrócie można opisać Stado Prusa. Grupa działała od 1999 do 2001 roku. Jej byli członkowie uczestniczą dziś aktywnie w świecie sztuki lub działają w polu animacji kultury. O Stadzie, jako przykładzie interesującego zgrupowania stworzonego wokół fotografii, rozmawiamy z prof. Marianną Michałowską z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
„Powstało coś w rodzaju wspólnoty, gdzie fotografia była jednym z wielu elementów działania” – mówi w podcaście autorka artykułu zatytułowanego „Działanie w Stadzie Prusa – fotografia i akademia”. Jak podkreśla, „To, co podpisujemy Stadem Prusa, jest kolektywne. (…) Tam nie ma autorów. Każdy robi to, co umie; to, co będzie się wpisywać we wspólny kształt”. Kluczem funkcjonowania grupy stała się towarzyskość i współdziałanie.
Młodych twórców interesowały przede wszystkim niemodne wówczas techniki fotograficzne. Wyrażali się artystycznie, budując jednak interdyscyplinarne wypowiedzi. Czy Stado miało ekskluzywny charakter? Czy odnalazłoby się w dzisiejszych realiach? Jakie formy wspólnot wykształcają nowe wcielenia mediów? Zapraszamy do słuchania!
Kwartalnik „Kultura Współczesna” jest dostępny w księgarni Narodowego Centrum Kultury.
Działanie w Stadzie Prusa. Wspólnota (w) fotografii – transkrypcja podcastu