Hołd dla Kory. Płyta Michała Pepola

„Kora nieskończoność” to solowy debiut fonograficzny Michała Pepola, wiolonczelisty, producenta i współzałożyciela Royal String Quartet. Na albumie znalazło się 15 utworów, które zostały skomponowane przy wykorzystaniu taśm z archiwum artystki.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Postindustrialne i „odległe” brzmienie wokali Kory, które można usłyszeć na płycie, to efekt pracy jaką Michał Pepol włożył w odzyskiwanie dźwięków z nagranych przed wieloma laty, 24-śladowych, studyjnych taśm. Otrzymał je od męża Olgi Jackowskiej, Kamila Sipowicza, którego przedsiębiorstwo Kamiling Publishing, zarządza spuścizną Maanamu.

Nagrania zostały „obudowane” muzyką Pepola – w ten sposób powstał niepokojący, jednocześnie delikatny muzyczny kolaż, będący połączeniem klasycznych zainteresowań muzyka, oraz wyrazistych melodii Maanamu. Wszystkie kompozycje stanowią hołd dla Olgi Jackowskiej.

Choć Kora i Michał Pepol nigdy się nie spotkali, wiolonczelista przyznaje, że twórczość Artystki miała dla niego zawsze ogromne znaczenie i wywarła duży wpływ na jego twórczość.

Do osobowości Kory i jej ponadczasowej twórczości nawiązuje też tytuł albumu. Zdaniem Pepola kreacja artystyczna wokalistki Maanamu zasługuje na wieczną pamięć. Symbol nieskończoności, nawiązuje także do cyfry 8, która przez całe życie miała dla Kory ogromne znaczenie. O doświadczaniu muzyki oraz podróży, w której Kora była przewodniczką, Michał Pepol opowiedział w Audycjach Kulturalnych.

Jednej z najsłynniejszych piosenek Maanamu pt. „Krakowski spleen” zadedykowaliśmy odcinek cyklu „Piosenka prawdę Ci powie”.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Michała Pepola.

Hołd dla Kory. Płyta Michała Pepola – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera