„Odkryjmy nasze tańce na nowo”. Piątka z narodowych!

Do 23.09 szkoły podstawowe z całej Polski mogą zgłaszać się do I edycji ogólnopolskiego konkursu „Piątka z narodowych”. Pilotażowa edycja projektu organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury, ma przybliżyć wiedzę na temat krakowiaka, a także – zachęcić do jego wspólnego tańczenia.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Celem konkursu jest szerzenie wiedzy na temat tańców narodowych, a przez to, lepsze poznanie jedynych w swoim rodzaju kultur różnych środowisk i regionów.

Uczniowie, których szkoły wezmą udział w projekcie, nie tylko poznają kroki tańca, przyśpiewki i regionalne stroje, ale także zwyczaje Krakowiaków Wschodnich i Zachodnich. Konkurs podzielony jest na dwa etapy: podstawą pierwszego, jest przesłanie nagrania, na którym uczniowie tańczą krakowiaka do Suity Krakowskiej, napisanej przez prof. Pawła Palucha. Jury wybierze najciekawsze występy, a w kolejnym etapie, młodzi tancerze wystąpią już bezpośrednio przed jurorami.

Na wsparcie mogą liczyć także nauczyciele, dla których w październiku w siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze w Otrębusach, odbędą się specjalne warsztaty.

„Piątka z narodowych” jest też szansą na przypomnienie o wartości tańców narodowych. Oberek, mazur, kujawiak, polonez i krakowiak, dają szansę nie tylko na kolorowy i zapierający dech w piersiach występ, ale także na odkrycie historii i tradycji.

O tańcach narodowych i programie „Piątka z narodowych” mówią w Audycjach Kulturalnych choreograf i kierownik Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej Janusz Chojecki oraz pomysłodawczyni konkursu, Sylwia Błażej z Narodowego Centrum Kultury.

Ważnym konkursem NCK, w którym z kolei popularyzowane są pieśni hymniczne jest „Do Hymnu” o którym możecie posłuchać tutaj: https://audycjekulturalne.pl/do-hymnu-przesluchania-konkursowe-wznowione/

Grafika: NCK

„Odkryjmy nasze tańce na nowo”. Piątka z narodowych! – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera