Działanie w Stadzie Prusa. Wspólnota (w) fotografii

Najnowszy numer kwartalnika „Kultura Współczesna” dotyczy wspólnotowej funkcji fotografii. Gościem Audycji Kulturalnych jest prof. Marianna Michałowska, autorka artykułu poświęconego grupie Stado Prusa, działającej na przełomie XX i XXI wieku wokół Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. \

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Ekscentryczna grupa studencka, dla której najważniejsze są relacje towarzyskie, a podczas spotkań powstają „raczej sztuczki niż sztuka” – tak w skrócie można opisać Stado Prusa. Grupa działała od 1999 do 2001 roku. Jej byli członkowie uczestniczą dziś aktywnie w świecie sztuki lub działają w polu animacji kultury. O Stadzie, jako przykładzie interesującego zgrupowania stworzonego wokół fotografii, rozmawiamy z prof. Marianną Michałowską z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

„Powstało coś w rodzaju wspólnoty, gdzie fotografia była jednym z wielu elementów działania” – mówi w podcaście autorka artykułu zatytułowanego „Działanie w Stadzie Prusa – fotografia i akademia”. Jak podkreśla, „To, co podpisujemy Stadem Prusa, jest kolektywne. (…) Tam nie ma autorów. Każdy robi to, co umie; to, co będzie się wpisywać we wspólny kształt”. Kluczem funkcjonowania grupy stała się towarzyskość i współdziałanie.

Młodych twórców interesowały przede wszystkim niemodne wówczas techniki fotograficzne. Wyrażali się artystycznie, budując jednak interdyscyplinarne wypowiedzi. Czy Stado miało ekskluzywny charakter? Czy odnalazłoby się w dzisiejszych realiach? Jakie formy wspólnot wykształcają nowe wcielenia mediów? Zapraszamy do słuchania!

Kwartalnik „Kultura Współczesna” jest dostępny w księgarni Narodowego Centrum Kultury.

Działanie w Stadzie Prusa. Wspólnota (w) fotografii – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera