Skarby ukryte na Woli

wola wiedzy

Na terenie warszawskiej Woli ukryte zostały skrzynki zawierające tajemnice powiązane z historią tej dzielnicy. Można je odszukać w kolejne soboty wakacji, biorąc udział w projekcie „Wola Wiedzy”.

Szukanie skarbów zawsze jest zajęciem ekscytującym i są tacy, dla których samo tropienie ma większą wartość niż odnaleziony „łup”. Z tego założenia wychodzą amatorzy geocachingu, czyli gry terenowej polegającej na odnajdywaniu ukrytych skrzynek przy pomocy współrzędnych GPS. Historia tego zajęcia sięga początku XXI wieku, a jego pomysłodawcą był Amerykanin, Dave Ulmer. Od tego czasu zabawa się rozwinęła i objęła cały świat. Oficjalnych skrzynek geocachingowych, zwanych także „keszami”, są na świecie miliony. Bardzo prawdopodobne jest to, że niektóre znajdują się bardzo blisko Twojego aktualnego miejsca pobytu, Czytelniku. Jeszcze bardziej, jeśli jesteś właśnie w okolicach warszawskiej Woli.

Skrzynki w tej części Warszawy ukryło Narodowe Centrum Kultury, które we współpracy ze Stowarzyszeniem Geocaching Warszawa zorganizowało wakacyjną grę terenową „Wola Wiedzy”. Składają się na nią spotkania w kolejne soboty, poświęcone poszczególnym częściom Woli. Przebieg zabawy za każdym razem będzie podobny. Od godziny 10:00, w siedzibie NCK przy ulicy Płockiej 13, będzie trwało szkolenie z zasad gry i obsługi aplikacji mobilnej służącej do geocachingu. O 11:00 będą rozpoczynały się spacery po Mirowie, Kole czy Powązkach, podczas których uczestnicy będą szukać ukrytych skrzynek. Kiedy znajdą już wszystkie, o konkretnym rejonie Woli i znalezionych skarbach opowie im przewodnik-varsavianista Janusz Dziano.

Do zabawy w poszukiwanie skarbów Narodowe Centrum Kultury zaprasza wszystkich chętnych, mieszkanców całej Warszawy i turystów, którzy chcieliby w nietypowy sposób poznać miasto. Ale szczególne zaproszenie NCK kieruje do tych, którzy na spotkania będą mieli najbliżej. – Dzięki temu projektowi chcemy wyjść do naszych sąsiadów, mieszkańców dzielnicy Wola i myślę, że wakacje są bardzo dobrą porą, żeby taką przyjaźń z sąsiadami nawiązać. Mam nadzieję, że nasz projekt przybliży im NCK, przyciągnie ich do naszej instytucji i że będą wiedzieli, co się znajduje w tym pięknym budynku, który teraz jest zastawiony budową metra – mówi koordynatorka projektu, Barbara Serwatka.

Udział w projekcie „Wola Wiedzy” jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich, niezależnie od wieku, ale na spotkania obowiązują zapisy. Szczegółowe informacje można także znaleźć na stronie internetowej Narodowego Centrum Kultury (KLIK) oraz na Facebooku. Pierwsze spotkanie odbędzie się 14 lipca i będzie dotyczyło Ulrychowa.

Zapraszamy do wysłuchania naszej rozmowy o projekcie.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera