Architektoniczna mapa współczesnej Polski

Blisko 100 obiektów architektonicznych w 57 miejscowościach z całej Polski. Znalazło swoje miejsce na mapie „Mozaika lokalnych tożsamości”, stworzonej przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki (NIAiU). Jej twórcy zwracają uwagę na to, jak obiekty pojawiające się po 1989 r. wpłynęły na nasz związek z okolicą oraz poczucie jedności.

Tożsamość lokalna przejawia się jako stale kształtowana świadomość wspólnych cech oraz poczucie jedności. Wpływające na nią zmiany polityczne, społeczne i klimatyczne, które w różnych częściach kraju przebiegają inaczej, są widoczne również w naszej przestrzeni architektonicznej. Na mapie NIAiU znalazły się więc obiekty z całej Polski, które uwidaczniają skalę transformacji po 1989 roku.

O architekturze lat 90. w Warszawie rozmawialiśmy z Aleksandrą Stępień-Dąbrowską, autorką książki poświęconej temu zagadnieniu.

Współczesna architektura i przestrzenie wspólne są nośnikiem pamięci o miejscach i ludziach. Dobra architektura powstająca w dużym mieście, jak i w małej miejscowości jest tak samo ważna dla kształtowania tożsamości i lokalnej świadomości. Poznawanie obiektów z innych regionów kraju, pozwala zagłębić się w ich historię i kulturę oraz je oswoić. Na mapie znalazły się m.in. Stara Kotłownia w Olsztynie, miejski Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego, jak również Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku. Twórcy mapy dostrzegli także znaczenie nieistniejącego już domu towarowego „Solpol” we Wrocławiu.

Mapa jest kontynuacją projektu z 2019, będącego zwieńczeniem serii wystaw pt. „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”.

„Mozaikę…” w wersji cyfrowej można pobrać za darmo tutaj. Jej drukowana wersja zostanie rozdystrybuowana do wybranych obiektów, które znalazły się na mapie oraz do partnerskich instytucji i organizacji. O projekcie „Mozaika lokalnej tożsamości” w Audycjach Kulturalnych opowiedziała Marta Baranowska z Działu Komunikacji i Promocji Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.

Zdjęcia: NIAiU / fot. Tomasz Kubaczyk

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera