Skarby Dolnego Śląska na wyciągnięcie ręki

„Legendy Dolnego Śląska” to pierwsza polska kolekcja stworzona dzięki Google Arts & Culture, poświęcona w całości jednemu regionowi. Wirtualna wystawa powstała dzięki współpracy z 22 partnerami i jest już dostępna online.

Projekt „Legendy Dolnego Śląska” to dostępna dla ludzi z całego świata wirtualna podróż w poszukiwaniu skarbów. Kolekcja zawiera ponad 100 wystaw oraz tysiące eksponatów, a dzięki Street View internauci mogą wybrać się na spacer po najważniejszych dolnośląskich muzeach i górskich szlakach.

Ogromna kolekcja skarbów Dolnego Śląska została podzielona na 4 rozdziały: przyroda regionu, jego liczne zamki, wyjątkowe miasta oraz legendy. W tworzenie kolekcji zaangażowało się ponad dwadzieścia lokalnych instytucji, m.in. Ewangelicki Kościół Pokoju w Jaworze, Hala Stulecia we Wrocławiu, Kopalnia Złota w Złotym Stoku, Muzeum Miedzi w Legnicy, Park Narodowy Gór Stołowych, a nawet… Stawy Milickie!

Dolny Śląsk można też zwiedzać poruszając się szlakiem filmowym.

Poza spacerami i udostępnionymi kolekcjami, do dyspozycji użytkowników jest także „Puzzle Party” oraz galeria kieszonkowa. Można ją oglądać w rzeczywistości rozszerzonej na urządzeniu mobilnym w aplikacji Google Arts & Culture lub w 3D na platformie cyfrowej.

Dolny Śląsk jest pierwszym polskim regionem, który doczekał się własnej kolekcji na Google Arts & Culture. Rok temu dołączył tam Kraków i stał się pierwszym polskim miastem obecnym na platformie. W Audycjach Kulturalnych o projekcie opowiedziała Katarzyna Aszkiełowicz z Google Polska.

Zdjęcia: dzięki uprzejmości Google Polska

Fot. Chojnik Castle @ Museum of Architecture in Wrocław

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera