Do zamieszkania! Projekty Heleny i Szymona Syrkusów


Stawiali na funkcjonalność przestrzenną i jakość architektoniczną. Para awangardowych architektów tworzyła otoczone zielenią osiedla, których mieszkańcy mieli dostęp do wszelkich udogodnień i które do dziś cieszą się uznaniem lokatorów oraz architektów. Ich założenia i realizacje przybliża najnowsza wystawa w Galerii Art Walk.

Helena (1900-1982) i Szymon (1893-1964) byli małżeństwem architektów zajmujących się przede wszystkim projektami mieszkaniowymi. Zarówno w czasach przedwojennej jak i tuż powojennej ciasnoty oraz trudności z dostępem do lokali, projektowali mieszkania nasłonecznione, suche i z dostępem do łazienek. Dbali przy tym o jakość wykończenia i detale.

Byli też architektami nieustannie pogłębiającymi swoją wiedzę. Również dlatego należeli do licznych międzynarodowych organizacji branżowych, które cieszyły się uznaniem także poza Polską.

Syrkusowie należeli do Biura Odbudowy Stolicy. O planach związanych z odbudową, opowiedział w Audycjach Krzysztof Mordyński, autor reportażu „Sny o Warszawie”.

Ich sylwetki oraz najsłynniejsze realizacje przybliża wystawa w stołecznej galerii Art. Walk pt. „Do zamieszkania! Projekty Heleny i Szymona Syrkusów”. Opisane zostały m.in. zaprojektowane przez nich osiedla czyli WSM na Rakowcu, Koło II, Praga I, a także domy jednorodzinne: willa na Saskiej Kępie oraz dom wypoczynkowy w Konstancinie-Jeziornie.

O architekturze Polski Ludowej rozmawialiśmy z Błażejem Ciarkowskim, autorem książki „Słowo Architekta”.

O wystawie, którą można oglądać do 31 sierpnia 2024 r., opowiedział w Audycjach Kulturalnych jej kurator, Kacper Kępiński kierownik Działu Projektów Zewnętrznych i Wystaw w Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Fundacji Sztuka w Mieście / fot. Katarzyna Średnicka

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera