Wojciech Kilar – rocznica urodzin kompozytora

„Muzyka Kilara ma w sobie coś takiego, że pozwala nam spojrzeć z dystansu na własne życie; jakbyśmy będąc w kinie oglądali film o nas samych…“ – mówi Magda Miśka Jackowska, gość Audycji Kulturalnych, autorka książki pt. „Kilar“, która ukazała się właśnie nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w cyklu Małe Monografie.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Wojciech Kilar urodził się 17 lipca 1932 roku we Lwowie i uznawany jest za jednego z najważniejszych kompozytorów polskich XX wieku. Był autorem utworów orkiestrowych, kameralnych, fortepianowych, wokalno-instrumentalnych, muzyki radiowej i teatralnej. Kilara uważa się obecnie za jednego z najwybitniejszych twórców muzyki filmowej naszych czasów, a jego dorobek muzyczny liczy niemal 200 tytułów.

W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy o ukochanym mieście dzieciństwa kompozytora – przedwojennym Lwowie. Dlaczego po wojnie już nigdy do niego nie wrócił? Z kim się przyjaźnił, z kim tworzył, co go inspirowało, dlaczego porzucił awangardę?

Zapraszamy na opowieść o Wojciechu Kilarze w 90. rocznicę jego urodzin .

Miłośnikom twórczości Wojciecha Kilara polecamy także odcinek Audycji Kulturalnych poświęcony Francesco Tristano, który zinterpretował utwory kompozytora na fortepian i elektronikę podczas festiwalu Eufonie.

Zdjęcie: (c) PWM/ Fot. Jan Bebel

Wojciech Kilar – 90. rocznica urodzin kompozytora – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera