„Muzyka Kilara ma w sobie coś takiego, że pozwala nam spojrzeć z dystansu na własne życie; jakbyśmy będąc w kinie oglądali film o nas samych…“ – mówi Magda Miśka Jackowska, gość Audycji Kulturalnych, autorka książki pt. „Kilar“, która ukazała się właśnie nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w cyklu Małe Monografie.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Wojciech Kilar urodził się 17 lipca 1932 roku we Lwowie i uznawany jest za jednego z najważniejszych kompozytorów polskich XX wieku. Był autorem utworów orkiestrowych, kameralnych, fortepianowych, wokalno-instrumentalnych, muzyki radiowej i teatralnej. Kilara uważa się obecnie za jednego z najwybitniejszych twórców muzyki filmowej naszych czasów, a jego dorobek muzyczny liczy niemal 200 tytułów.
W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy o ukochanym mieście dzieciństwa kompozytora – przedwojennym Lwowie. Dlaczego po wojnie już nigdy do niego nie wrócił? Z kim się przyjaźnił, z kim tworzył, co go inspirowało, dlaczego porzucił awangardę?
Zapraszamy na opowieść o Wojciechu Kilarze w 90. rocznicę jego urodzin .
Miłośnikom twórczości Wojciecha Kilara polecamy także odcinek Audycji Kulturalnych poświęcony Francesco Tristano, który zinterpretował utwory kompozytora na fortepian i elektronikę podczas festiwalu Eufonie.
Zdjęcie: (c) PWM/ Fot. Jan Bebel
Wojciech Kilar – 90. rocznica urodzin kompozytora – transkrypcja podcastu