„Mówisz i nikt cię nie słyszy”. Rozmowa z białoruskim fotografem Zmicerem Waynowskim

W listopadzie 2020 roku został zatrzymany podczas protestów w Mińsku. Trafił do więzienia, z którego wyszedł po trzynastu dniach. Kiedy zatrzymano go po raz kolejny, dostał godzinę na wyjazd z kraju. Od tej pory nie był na Białorusi, nie może tam wrócić.

Ze Zmicerem Waynowskim, członkiem Białoruskiego Związku Fotografów, spotkaliśmy się podczas wystawy jego zdjęć w Lublinie. Ekspozycja „Głosy Lublina” została przygotowana w ramach festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia. Do końca lipca można ją zobaczyć w Warsztatach Kultury przy ul. Grodzkiej 7. Zdjęcia ukazują miasto widziane oczami fotografa, dla którego Lublin stał się nowym domem.

„Nie miałem kamizelki z napisem „PRASA”. Pracowałem zawsze bardzo blisko, ponieważ chciałem uchwycić duszę białoruskiego protestu” – opowiada Zmicer, wracając pamięcią do mińskich protestów. Co czuje wobec tego, co dzieje się w jego ojczyźnie? Jakie znaczenie mają wykonane wtedy zdjęcia? Czy odnalazł się w nowej rzeczywistości? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

W jednym z odcinków Audycji Kulturalnych rozmawialiśmy także o wystawie „Białoruś: marsz wolności” z pracami fotoreporterów dokumentujących protesty po sfałszowanych wyborach prezydenckich.

Do 28 lipca 2022 roku trwa konkurs „Biało – czerwono – biały” na plakat nawiązujący do bezprecedensowej mobilizacji społeczeństwa białoruskiego na rzecz demokratycznych, wolnościowych przemian.

Zdjęcie: Warsztaty Kultury w Lublinie.

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera