Witkacy i jego harem metafizyczny

Kochały go do nieprzytomności, do utraty tchu a nawet życia. Przez niego cierpiały. Kobiety Witkacego: kochanki, przyjaciółki, powierniczki. Malował wszystkie, niektóre sportretował ponad 100 razy. Nie tylko je zresztą portretował. Uwiecznione na portretach kobiety stawały się także bohaterkami jego dzieł literackich.

Gościem Audycji Kulturalnych jest Małgorzata Czyńska, autorka książki, pt. „Witkacy i kobiety. Harem metafizyczny”, której nowe, poszerzone wydanie ukazało się właśnie na polskim rynku.

Opowieść Małgorzaty Czyńskiej opiera się na listach Witakcego do żony, Janiny z Unrugów Witkiewiczowej, które są odbiciem niezwykłej małżeńskiej relacji, a także doskonałym obrazem epoki i witkacowskiego świata.

W audycji rozmawiamy również o innych bohaterkach portretów Witkacego, m.in Jadwidze Janczewskiej, Zofii Żeleńskiej, Eugenii Wyszomirskiej i Czesławie Oknińskiej – Korzeniowskiej, która towarzyszyła Witkacemu w chwili jego śmierci.

Trudno o lepszy moment na premierę drugiego wydania ksiażki, bowiem w Muzeum Narodowym w Warszawie prezentowana jest właśnie obszerna wystawa twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza, pt. „Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia”. Można na niej oglądać m.in. portrety bohaterek tej publikacji.

Zapraszamy na rozmowę o „demonie zakopiańskim”, jak o Witkacym pisał Antoni Słonimski.

Grafika: Stanisław Ignacy Witkiewicz „Dwie Głowy”.

Witkacy i jego harem metafizyczny – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera