Mikroświaty z Sejn. Wystawa fotografii w Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku

Marcin Pawlukiewicz, archiwista społeczny i „opiekun wspomnień” od momentu wybuchu pandemii dokumentował życie sejneńskich działkowców i lokalnych ogródków działkowych. Stworzone przez niego zdjęcia, tworzące cykl „Jak w rodzinie. O działkowcach i działkach”, są nie tylko dowodem ogromnego znaczenia popularnych ROD-osów, ale także pocztówką ze świata rządzącego się własnymi, ustalanymi przez działkowców zasadami.

Marcin Pawlukiewicz jest artystą dokumentującym życie Sejn. Pandemia i nagły wzrost popularności ogródków działkowych, sprawiły że właśnie tam udał się z aparatem fotograficznym. Niezależnie od stopnia zamożności oraz wielkości działki, wszystkich działkowców łączy poczucie odpowiedzialności za posiadaną ziemię oraz sprawczości i bezpieczeństwa, jakie tam odnajdują.

Oprócz działkowych altan, rabat i szklarni, na zdjęciach pojawiają się także sami działkowcy. Na wszystkich fotografiach obserwujemy ich pozujących tyłem, co można interpretować jako wyraz szacunku fotografa, dla spokoju i bezpieczeństwa, jakie właściciele odczuwają na swoich działkach.

Fotografie, które do 2 października 2022 r. można oglądać w Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku, ukazują także inne, mniej stereotypowe postrzeganie działek i działkowców. Podkreślony zostaje wysiłek wkładany w uprawianie ziemi, fantazja z jaką teren jest ozdabiany, nostalgia związana m.in. z przechowywaniem rodzinnych pamiątek, czy mikroświat sąsiedzkich relacji.

O fotografowaniu sejneńskich działek, w Audycjach Kulturalnych opowiada Marcin Pawlukiewicz, autor cyklu „Jak w rodzinie. O działkowcach i działkach”.

Zdjęcia dzięki uprzejmości autora.

Mikroświaty z Sejn. Wystawa fotografii w Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera