6 dni z polskim filmem

12 września w Gdyni rozpoczyna się 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. To największe wydarzenie promujące rodzimą kinematografię i jednocześnie jeden z najstarszych festiwali filmowych w Europie. Współorganizatorem wydarzenia jest Narodowe Centrum Kultury.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

W tym roku widzowie będą mogli obejrzeć ponad 100 filmów, a na festiwal przyjedzie ponad 1200 gości. Nagrody zostaną rozdane w trzech sekcjach konkursowych.

Audycje Kulturalne odwiedził Tomasz Kolankiewicz – dyrektor artystyczny festiwalu. Rozmawialiśmy o filmach z 1982 i 1983 roku –„półkownikach”, które ze względu na stan wojenny i polityczną rzeczywistość Polski lat 80. nie miały swoich premier i nigdy nie wróciły na gdyński festiwal. Aż do tego roku, kiedy to – niektóre po raz pierwszy! – będzie można obejrzeć w ramach specjalnego przeglądu.

Tomasz Kolankiewicz opowiadał też m.in. o najważniejszych polskich reżyserach, którzy będą gośćmi festiwalu. Są wśród nich Filip Bajon – tegoroczny Laureat Złotych Lwów oraz Krzysztof Zanussi. Najnowszy film tego twórcy pt. „Liczba dokonała” będzie można obejrzeć podczas pokazu specjalnego. Po projekcji odbędzie się spotkanie z artystą.

Więcej o 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w naszej rozmowie. Zapraszamy do słuchania.

Podczas poprzedniej odsłony festiwalu rozmawialiśmy w Audycjach Kulturalnych z twórcami filmów, które zakwalifikowały się do Konkursu Filmów Krótkometrażowych.

6 dni z polskim filmem – transkrypcja podcastu

Plakat 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych
Tomasz Kolankiewicz fot. Anna Rezulak
Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera