6 dni z polskim filmem


12 września w Gdyni rozpoczyna się 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. To największe wydarzenie promujące rodzimą kinematografię i jednocześnie jeden z najstarszych festiwali filmowych w Europie. Współorganizatorem wydarzenia jest Narodowe Centrum Kultury.

W tym roku widzowie będą mogli obejrzeć ponad 100 filmów, a na festiwal przyjedzie ponad 1200 gości. Nagrody zostaną rozdane w trzech sekcjach konkursowych.

Audycje Kulturalne odwiedził Tomasz Kolankiewicz – dyrektor artystyczny festiwalu. Rozmawialiśmy o filmach z 1982 i 1983 roku –„półkownikach”, które ze względu na stan wojenny i polityczną rzeczywistość Polski lat 80. nie miały swoich premier i nigdy nie wróciły na gdyński festiwal. Aż do tego roku, kiedy to – niektóre po raz pierwszy! – będzie można obejrzeć w ramach specjalnego przeglądu.

Tomasz Kolankiewicz opowiadał też m.in. o najważniejszych polskich reżyserach, którzy będą gośćmi festiwalu. Są wśród nich Filip Bajon – tegoroczny Laureat Złotych Lwów oraz Krzysztof Zanussi. Najnowszy film tego twórcy pt. „Liczba dokonała” będzie można obejrzeć podczas pokazu specjalnego. Po projekcji odbędzie się spotkanie z artystą.

Więcej o 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w naszej rozmowie. Zapraszamy do słuchania.

Podczas poprzedniej odsłony festiwalu rozmawialiśmy w Audycjach Kulturalnych z twórcami filmów, które zakwalifikowały się do Konkursu Filmów Krótkometrażowych.

Plakat 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych
Tomasz Kolankiewicz fot. Anna Rezulak
Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera