Ukraińcy o historii, kulturze i stosunkach polsko-ukraińskich

Mieszkańcy Ukrainy interesują się polską kulturą. To jeden z wniosków z badań przeprowadzonych na zlecenie Narodowego Centrum Kultury. Ci mieszkający w Warszawie mogą brać udział w spotkaniach literackich w Ukraińskim Domu. Po to, by lepiej zrozumieć Polskę i znaleźć tu swoje miejsce.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

W Polsce mieszka ponad 1,3 miliona Ukraińców. Ta liczba cały czas rośnie, między innymi ze względu na różnice w wysokości zarobków w obu krajach. A zbadań przeprowadzonych przez firmę OTTO Work Force, przybysze coraz lepiej odnajdują się na naszym rynku pracy. Nie brakuje też młodych ludzi, którzy zdecydowali się na studia nad Wisłą. Ponad połowa przyjezdnych chce swoją przyszłość związać z naszym krajem. Choć bliskość kulturowa Polski i Ukrainy ułatwia integrację, to na pewnych płaszczyznach, szczególnie historycznych, trudno o porozumienie.

Sposobem na zbliżenie ma być projekt zachęcający migrantów z Ukrainy do większego uczestnictwa w życiu kulturalnym Warszawy. „Integracja poprzez literaturę” to cykl spotkań dla migrantów dotyczących polskiej kultury organizowany przez Fundację „Nasz Wybór”, których celem jest doprowadzenie do powstania polsko-ukraińskiego środowiska literackiego. My wybraliśmy się na międzykulturowy slam poetycki.

Relacjami polsko-ukraińskimi zainteresowani byli również badacze – Joanna Konieczna-Sałamatin z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Tomasz Stryjek i Kamila Zacharuk z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Na zlecenie Narodowego Centrum Kultury opracowali raport „Ukraińcy o historii, kulturze i stosunkach polsko-ukraińskich”. Sprawdziliśmy, co z niego wynika.

Ukraińcy o historii, kulturze i stosunkach polsko-ukraińskich – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera