Kosmos górnośląski. Trylogia Kazimierza Kutza

Rok 2021 został ogłoszony Rokiem Powstań Śląskich. Ten temat przybliżamy Państwu poprzez trylogię śląską Kazimierza Kutza, o której rozmawiamy z filmoznawcą prof. Andrzejem Gwoździem.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Przypomnijmy, że głównym celem trzech powstańczych zrywów z lat 1919-1921 było przyłączenie Górnego Śląska do odradzającego się państwa polskiego. Pierwsze powstanie miało charakter spontanicznego zrywu w reakcji na masakrę górników z kopalni „Mysłowice”. Drugie wybuchło w odpowiedzi na terror ze strony Niemców, ostatnie było efektem niekorzystnego dla Polaków wyniku plebiscytu.

W 1969 roku Kazimierz Kutz nakręcił „Sól ziemi czarnej”, film przedstawiający powstanie przez pryzmat losów siedmiu braci Basistów. Produkcja została przyjęta z dużym entuzjazmem, a Krzysztof Zanussi mówił, że po tym filmie każdy chciał zostać Ślązakiem.

Gościem Audycji Kulturalnych jest profesor Andrzej Gwóźdź – pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Nauk o Kulturze na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W podcaście rozmawiamy o tym, dlaczego Śląsk był tak ważny dla Kazimierza Kutza i na czym polega wyjątkowość jego trylogii śląskiej, na którą składają się: „Sól ziemi czarnej”, „Perła w koronie” i „Paciorki jednego różańca”. Zapraszamy do słuchania!

Fot. z archiwum Kazimierza Kutza, dzięki uprzejmości prof. Andrzeja Gwoździa.

Kosmos górnośląski. Trylogia Kazimierza Kutza – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Natalia Ryba

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera